Nie będzie jednego, wspólnego referendum

Maja Majewska, Gregor Niegowski | Utworzono: 10.06.2015, 12:44 | Zmodyfikowano: 11.06.2015, 19:12
A|A|A

fot. Gregor Niegowski

"Na moje biurko trafiło dzisiaj pismo związane z obywatelską inicjatywą referendalną. Bardzo za nie dziękuję, jednocześnie informuję, że : w ramach przygotowywanego przeze mnie i przez Radę Miejską referendum, mieszkańcy będą mieli wpływ na czwarte z referendalnych pytań" - napisał Rafał Dutkiewicz. Poniżej dalsza część wpisu prezydenta:

"Postulowane przez Inicjatywę Referendalną zagadnienia są już w większości realizowane.

Internetowy rejestr umów powstaje – zatem nie ma potrzeby pytania o tę inicjatywę w referendum. Sprawa organizacji The World Games jest już rozstrzygnięta, jesteśmy związani umową – referenda nie powinny dotyczyć przedsięwzięć, o których organizacji decyzje zapadły wcześniej, zgodnie ze wszystkimi wymogami prawa polskiego. Tramwaj na Nowy Dwór zostanie zbudowany. Decyzje w tej sprawie też już zapadły. Psie Pole i Jagodno również uzyska kiedyś połączenie tramwajowe. Kwestie te były wielokrotnie wyjaśniane i są społecznie akceptowane. Sprawą zazielenienia Wrocławia zajmujemy się intensywnie na co dzień. To nie jest kwestia przyszłości, tylko realnych programów i działań miasta.

Raz jeszcze zachęcam do skorzystania z możliwości kształtowania czwartego pytania w przygotowywanym przez Miasto referendum. Powinniśmy być otwarci, kreatywni – wymyślić coś istotnie nowego, a nie zajmować się już realizowanymi projektami."

Przypomnijmy, że dziś komitet referendalny oficjalnie zaprezentował portal internetowy wroclawskiereferendum.pl, na którym poprzez formularz Wrocławianie będą mogli zgłaszać swoje propozycje pytań do plebiscytu.

Opozycja przygotowała już 4 pytania, między innymi o rozbudowę linii tramwajowych na wrocławskie osiedla, rezygnacji z organizacji World Games 2017, publikacje umów zawieranych przez urząd oraz kwestię zazielenienia Wrocławia.

Mirosława Stachowiak - Różecka jest zdania, że najlepiej byłoby zorganizować jedno referendum z pytaniami z dwóch obozów. - Liczymy, że Rafał Dutkiewicz zgodzi się na zorganizowanie jednego plebiscytu, w którym znajdą się pytania obu stron - mówi Tomasz Owczarek z Wrocławskiej Inicjatywy Obywatelskiej. Radny Piotr Uhle uważa zaś, że uruchomienie portalu, to nic innego jak próba zaistnienia przed wyborami parlamentarnymi.

Poniżej strony internetowe (z lewej "opozycyjne", z prawej prezydenckie)


Wrocławski magistrat udostępnił już wczoraj platformę do zadania pytań do plebiscytu, który ma się odbyć we Wrocławiu 6 września.

Od godziny 12 na stronie www.wroclaw.pl/referendum można wysyłać swoje propozycje. Urzędnicy czekają na nie przez najbliższych 15 dni. Radio RAM już zapytało:

Prezydent Rafał Dutkiewicz chcę zapytać wrocławian okwestie dotyczące ograniczenia ruchu samochodowego w centrum, organizacji w przyszłości dużych imprez kulturalnych i sportowych, a także budowy metra. Czwarte pytanie należeć będzie do mieszkańców. 

- Jest kilka ważnych spraw dla Wrocławia o wymiarze referendalnym. Dotyczą one bliższej i dalszej przyszłości naszego miasta. Chciałbym wokół nich zorganizować dyskusję społeczną, a następnie zapytać o nie wrocławian we wrześniu – jeśli utrzyma się zaproponowany ostatnio termin referendum ogólnokrajowego. Wybory i referenda to święto demokracji, zachęcam wrocławian by wzięli w nim udział – mówi o referendum prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

To kolejna inicjatywa Rafała Dutkiewicza realizująca jego hasło w kampanii samorządowej "Bliżej". Tym razem jednak deklaracja jest zaskakująca. Przypomnijmy - w mieście działa komitet referendalny, który zapowiedział organizację głosowania m.in. w sprawie sensu organizacji Igrzysk Sportów Nieolimpijskich we Wrocławiu w 2017 roku. Taka inicjatywa pojawiła się już w lutym. Opozycja ma 4 pytania, a wniosek w sprawie rozpisania referendum złoży pod koniec miesiąca. Komitet chce, by głosowanie odbyło się jesienią w dniu wyborów parlamentarnych.

Sonda
Ta sonda już się zakończyła.

A jak Ty odnosisz się do pomysłu referendum we Wrocławiu?

Nie jem, nie śpię, nie mogę się doczekać
5
Jak ogłoszą, to wypada pójść
1
Jak nie będę na grillu, to może wezmę udział
1
To we Wrocławiu ma być referendum???
3
A bo ja wiem, co tu o tym myśleć
1
Wszystkich głosów: 11

Mirosława Stachowiak - Różecka - radna PiS, członek obywatelskiej grupy referendalnej w skład w której wchodzą też: SLD - Lewica Razem, Bezpartyjni Samorządowcy, ruchy miejskie, stowarzyszenia, rady osiedli, Zieloni, tak komentuje pomysł referendum organizowanego przez prezydenta Wrocławia:

- My robimy swoje, czyli rozmawiamy z mieszkańcami, wciąż konsultujemy nasze pytania i przygotowujemy się do złożenia wniosku. Na naszym profilu facebookowym mieszkańcy już od początku kwietnia przysyłają swoje propozycje i jest ich całe mnóstwo. W czwartek 11 czerwca mamy konferencję prasową, na której zaprezentujemy naszą stronę internetową, podamy też adres mailowy: [email protected], na który można wysyłać swoje sugestie, wątpliwości i propozycje. My w przeciwieństwie do panów prezydentów Rafała Dutkiewicza i Bronisława Komorowskiego traktujemy ten plebiscyt bardzo poważnie. Gdyby odczucia pana Dutkiewicza były podobne, to już dawno przyłączyłby się do nas, a nie wymyślał teraz naprędce pytania, które, przepraszam że to powiem, nie mają sensu, czyli np. o metro. Nas czeka dużo pracy, bo na przełomie czerwca i lipca składamy wniosek o rozpisanie referendum. Potem mamy 60 dni na zebranie co najmniej 50 tys. podpisów, a potem pan prezydent ma 50 dni na rozpisanie plebiscytu. Tak jak zapowiadaliśmy chcemy, by odbył się on jesienią w dniu wyborów parlamentarnych. Chce podkreślić, że nasza inicjatywa jest całkowicie społeczna. Wszyscy zaangażowani w ten projekt poświęcają na niego swój wolny czas, nie robią tego, tak jak urzędnicy, w ramach obowiązków służbowych. Wciąż nie zdecydowaliśmy czy będzie piąte pytanie, ale mamy jeszcze trochę czasu i sporo rozmów do przeprowadzenia w tej sprawie.

Poniżej treść czterech, proponowanych pytań przez grupę obywatelską:

  • Czy jesteś za rozbudową linii tramwajowych na Nowy Dwór, Psie Pole i Jagodno?
  • Czy Wrocław powinien zrezygnować z organizacji igrzysk World Games?
  • Czy Wrocław powinien opublikować internetowy rejestr umów zawieranych przez urząd?
  • Czy jesteś za tym, żeby dwukrotnie zwiększyć poziom zazielenienia Wrocławia?

Poniżej treść trzech pytań proponowanych przez prezydenta miasta: 

  • Czy jesteś za ograniczeniem ruchu samochodowego w centrum miasta?
  • Czy Wrocław powinien w przyszłości ubiegać się o organizację dużych imprez kulturalnych i sportowych?
  • Czy jesteś za budową metra we Wrocławiu?

Referendum jest wiążące, jeżeli weźmie w nim udział minimum 30 % uprawnionych do głosowania. W przeciwnym razie ma jedynie charakter opiniodawczy.

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować