Wyciął zdrową nerkę, został zwolniony dyscyplinarnie

Radio RAM | Utworzono: 08.06.2015, 14:17
A|A|A

archiwum radioram.pl

Wrocławski lekarz, który wyciął pacjentowi zdrową nerkę został dyscyplinarnie zwolniony z Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jak dowiedziało się Radio Wrocław chodzi o ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Informacje o zwolnieniu potwierdza rzeczniczka placówki Monika Kowalska. Medyk nie chce komentować tej decyzji. Zapowiada jedynie, że będzie odwoływał do sądu pracy.

Rutyna i pośpiech oraz złamanie procedur - to zdaniem wewnętrznej komisji badającej przyczyny tragicznej pomyłki w szpitalu przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu. Komisja po zbadaniu dokumentacji medycznej uznała, że odpowiedzialność za usunięcie zdrowej nerki, a pozostawienie tej z nowotworem ponosi chirurg, który operował 57-letniego mężczyznę. 

Z raportu komisji wynika, że były błędy w dokumentacji medycznej, ale wykonane przed zabiegiem badanie tomograficzne wykazało obecność guza nowotworowego w „nerce lewej”. Operator nie zapoznał tym wynikiem nie zweryfikował rozpoznania z innymi badaniami i wyciął nerkę prawą.

Pacjent był ponownie operowany, inny zespół usunął guza, a organ podjął pracę. Zabieg, którego się podjęli lekarze był bardzo trudny - usunęli nowotwór z pozostawionej w ciele nerki. Pacjent został wybudzony, a nerka pracuje prawidłowo. 

Jeśli raka nie udałoby się wyciąć, trzeba byłoby usunąć nerkę, a pacjent byłby skazany na dializy i przeszczep.

WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE: Tragiczna pomyłka - pacjentowi wycięto zdrową nerkę

Ten sam szpital odpowiada też za inne, podobne zdarzenie. 5 lat temu błąd był podwójny - lekarze mieli od dawców dwie nerki i wszczepili je nie tym chorym co trzeba.

Szpital wydał komunikat o wynikach prac wewnętrznej komisji badającej błąd lekarski. 

Raport Komisji ds.oceny przyczyn i zapobieżeniu następstw błędu medycznego

Zakończyły się prace komisji ds. oceny przyczyn i zapobieżeniu następstw błędu medycznego w Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej USK Przedmiotem prac komisji była analiza przyczyn popełnionego błędu medycznego polegającego na wycięciu choremu z chorobą nowotworową nerki zdrowej zamiast nerki z nowotworem. Komisja zapoznała się z całością dostępnej dokumentacji medycznej oraz przesłuchała zespół operacyjny z głównym operatorem. Na podstawie tych informacji Komisja stwierdziła m.in. 1. Popełniono ewidentny błąd medyczny usuwając nerkę prawą (zdrową) zamiast lewej z guzem nowotworowym. 2. Wykonane przed zabiegiem badanie tomograficzne wykazało obecność guza nowotworowego w „nerce lewej”. Operator nie zapoznał tym wynikiem w okresie poprzedzającym zabieg i nie zweryfikował rozpoznania innymi badaniami. Jest to główna przyczyna pomyłki i ewidentne złamanie procedur. W czasie opisywanego zabiegu doszło do błędu medycznego, który naraził pacjenta na utratę zdrowia, błędu, który ma szansę być naprawiony. Lekarz operujący jest nadal zawieszony. W najbliższych tygodniach zostanie pojęta decyzja w jego sprawie.

Monika Kowalska
rzecznik prasowy
Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
we Wrocławiu

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować