E-usługi, czyli internet w służbie społeczeństwu

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 19.05.2015, 08:47
A|A|A

fot. cawi2001/Wikipedia

Pomijając całą sferę rozrywki, przesyłania informacji czy komunikacji - internet coraz częściej można wykorzystać w sprawach urzędowych, po to żeby załatwić formalności bez wychodzenia z domu.

Zakupy przez internet są coraz bardziej popularne - wrocławianka Joanna Radomska nie pamięta kiedy ostatnio osobiście nosiła ciężary do domu: - Przede wszystkim jest to wygodne. Bardzo duża oszczędność czasu. Zwłaszcza, gdy ma się małe dziecko i zakupy są horrorem. Mieszkając na trzecim piętrze nie muszę wnosić zakupów.

Dziś bez problemu można zamówić sprzęt fotograficzny w Nowym Yorku czy perfumy w Singapurze albo wybrać się na wirtualny spacer do galerii na drugim końcu świata gorzej ze sprawami urzędowymi - mówi Przemysław Kaziemko z Politechniki Wrocławskiej: - Jest elektroniczny podpis, ale on nie działa. Nie działa w Polsce. Są kraje, w których działa, na przykład w Estonii, ale równie dobrze można się uwierzytelnić w inny sposób. W przypadku PIT-ów jest to kwota z poprzedniego zeznania.

Dzięki temu PIT w sieci wypełniło ponad 7 milionów Polaków. Korzystanie z e-administracji wymaga profilu zaufanego - tłumaczy Dariusz Jędryczek z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu: - Jest to bardzo prosta czynność, ona jest tak prosta jak założenie konta bankowego w bankowości elektronicznej, czyli tylko jednego okazania się, jednej weryfikacji w jednym z urzędów skarbowych we Wrocławiu. I od tego momentu praktycznie do końca życia posiadamy profil zaufany.

Wrocławski magistrat już dawno przeniósł do sieci rekrutacje do szkół i przedszkoli i chociaż użytkownicy narzekają, że system się zawiesza to według urzędników - działa: - Były takie sytuacje, ale jest to już daleka przeszłość. W tym roku rekrutacja trwa kilka miesięcy i nie zaobserwowaliśmy żadnych problemów.

Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu już dawno odkryli, że mogą słuchać w piżamach e-wykładów. Pacjenci, którzy chcą mieć zapewnioną opiekę za granicą, nie muszą stać w kolejkach. Wypełnienie wniosku zajmie około 5 minut - tłumaczy Anna Żebranowicz z dolnośląskiego NFZ: - Po otwarciu wniosku należy go wypełnić, wydrukować, podpisać i zeskanować, potem przesłać na wskazany adres - dodaje. Kilka kliknięć i można jechać w świat, wcześniej online rezerwując sobie wycieczkę, samolot czy hotel.

Więcej o e-usługach można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, gdzie dowiemy się m.in. o (kliknij w obrazek):

REKLAMA

To może Cię zainteresować