Majowa Noc Nadodrza

Radio RAM | Utworzono: 08.05.2015, 19:36
A|A|A

Zasłuchaj się w Nadodrze
W letnim ogródku galerii Macondo o 18:00 odbędzie się w nim koncert muzyki klasycznej. Pod gołym niebem wystąpią Izabela Dulińska-Bolsewicz na fortepianie z Wociechem i Tomaszem Bolsewiczem na skrzypcach. Wstęp kosztuje „co łaska”, a dochód z niego przeznaczony będzie na Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

O 20:00 muzyczny eksperyment Dariusza Orwata pod nazwą „Kosmiczny chłopiec”, rozbrzmiewać będzie w punkt design na Chrobrego... Orwat komponuje przeboje w swoim własnym stylu: „Dada and Roll”, czyli w stylu groteski metafizycznej. Z właściwym sobie poczuciem humoru i absurdu posługuje się nieprofesjonalnymi instrumentami klawiszowymi oraz rozmaitymi dźwiękowymi zabawkami w charakterze profesjonalnych instrumentów.

Muzycznie będzie też w Centrum Reanimacji Kultury. Na podwórku CRK przy Jagiellończyka 10c/d od 18:00 posłuchamy brazylijskiej samby i obejrzymy pokaz caoeira. Od 21:00 na scenie pojawią się 3 zespoły. Kristen, którego muzyka oparta jest na połączeniu nieokiełznanego hałasu z ciszą, eksperymentu z pewnego rodzaju romantyzmem. Ich utwory powstają najczęściej w wyniku improwizacji. Najnowsza płyta Kirsten - „The Secret Map”, wymieniana jest w prawie każdym podsumowaniu 2014 roku. Zespół tworzą gitarzysta Łukasz Rychlicki (m.in. Lotto), perkusista Mateusz Rychlicki oraz basista i wokalista Michał Biela (m.in. Ścianka). Wulkan - to Marcin (PLUM/Woody Alien) i Ola Piekoszewscy oraz Marcin Baran. Ich muzykę można określić czymś pomiędzy minimal rock, groove a muzyką drogi. Na koniec wystąpi Ditka, czyli tajemnicze trio z Salki CRK, założone przez wrocławskich Amerykanów. Bilet na koncert kosztuje 20 zł.

Oglądaj – sztuki wizualne
Game over Mr. Pacman to interaktywna wystawa sprzętu komputerowego z lat 80. i 90. ubiegłego wieku, którą od 12:00 będzie można oglądać w Pierce of Cake. Jest ona prezentacją twórczości artystów związanych z demosceną. Uczestnicy będą mogli także dotknąć prezentowanego retro sprzętu, obsługiwać programy oraz pograć w stare gry. O 14:00 i 20:00 odbędzie się projekcja dem z Atari 65xe z komentarzem Piotra Sadowskiego, który jest kuratorem wystawy. Odwiedzający będą mogli wziąć udział także w turniejach gier: o 15:00 dla dzieci i o 21:00 dla dorosłych. Na wystawie zobaczymy między innymi: Amiga 1200, Amiga 600, Commodore 64, Atari 65xe, Gameboy, Game’n’watch.

Klub Gniazdko zaprasza na wernisaż prac „Hałas, Jarodzki i Geppert w interpretacjach”. Wystawa jest zbiorem malarskich dzieł powstałych w trackie zajęć w Pracowni Arteterapii Stowarzyszenia Ostoja. Uczestnicy Terapii Zajęciowej przygotowali własne interpretacje twórczości niezwykłych artystów powiązanych z Wrocławiem: Józefa Hałasa, Eugeniusza Gepperta i Pawła Jarodzkiego. Otwarcie wystawy odbędzie się o godzinie 18:00.

Kolejną wystawę malarstwa zobaczymy od 14:00 w galerii Lemur przy Kurkowej 39. Na wystawie „Wolny czas/czas wolny” prezentowane będą obrazy Joanny Burdy. Jej prace malowane są na granicy abstrakcji i realizmu. Scenografia do rozgrywających się opowieści zbudowana jest z szerokim, malarskim gestem, a one same prezentują się po mistrzowsku, dzięki doskonałemu operowaniu światłem, wibrującym kolorem i niezwykle doprecyzowanym detalem. Zarówno człowiek, jak i zwierzęta, malowane są bardzo realistycznie, jednak autorka często bawi się formą i z humorem podpatruje rzeczywistość. Joanna Burda - mieszka i pracuje we Wrocławiu, w 2001 roku ukończyła z wyróżnieniem malarstwo i rysunek na Akademii Sztuk Pięknych. Więcej stronie www.burda.art.pl.

W Galerii DIA o godzinie 19:00 odwiedzimy wernisaż wystawy „I hold a secret”. Eksponuje ona prace hiszpańskiego rzeźbiarza - Francisco Rodrígueza Remiseiro. Remiseiro od wczesnego dzieciństwa był w bliskim kontakcie z przedstawicielami dawnego rzemiosła, związanego z kamieniem i drewnem, co naznaczyło jego drogę rozumienia materiału i interakcji z nim. W jego rzeźbach zawarta jest bardzo silna i stała zawartość narracyjna. Niektóre z jego dzieł nawiązują relację pomiędzy ludzkim podmiotem a obiektem, stanowią przedmiot badań ich emocjonalnego charakteru i nakłaniają obserwatora do rozpozna w nich ludzkich uczuć, a nie ciała. Rzeźby są częścią wielu kolekcji w krajach takich jak Kanada, Hiszpania, Polska, Dania, Syria. Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych, targach sztuki i międzynarodowych sympozjach rzeźbiarskich.

Weź to na warsztat...
Pod znakiem warsztatów upłynie cały dzień w EkoCentrum na ulicy Wincentego 25a. Od 12:00 ruszą warsztaty Miejski Ogrodnik, na którym wysłuchamy praktycznych porad i podpowiedzi, jak zamienić miejski balkon na farmę z jedzeniem. Będą nasiona, miejsce na stworzenie własnej doniczki z recyklingu i fachowa porada w zakładaniu okiennej czy balkonowej uprawy. Pod okiem fachowców z Cyklooficyny, dowiemy się jak dbać o rowery. Natomiast o 18:00 odbędzie się spacer z przyrodnikiem po Nadodrzu oraz wspólne nasadzenie drzewa w Parku Staszica.

W nowym miejscu – pracowni Barbuto, przy ul. Łokietka 3, o 14:00 odbędą się warsztaty kręcenia filmów sportowych, a od 15:00 można wziąć udział w zajęciach z symulatorem lotów dronem.  

Jak zwykle, bogatą ofertę warsztatową przygotowała pracownia PANATO. W ciągu dnia będzie można zapoznać się z pełnią możliwości pracowni kreatywnej przy Jedności Narodowej 68a. Na uczestników czekają warsztaty sitodruku, szycia i tworzenia kompozycji roślinnych, a także pokaz druku 3D. W Panato Cafe odbędą się warsztaty alternatywnego parzenia kawy. Na część z warsztatów obowiązują zapisy i opłaty. O wszelkich szczegółach można przeczytać na profilu PANATO na portalu Facebook.com.

Posmakuj Nadodrza
Na 16 maja oficjalne otwarcie zaplanowali właściciele restauracji Mango Mama. Serwuje ona indo-azjatyckie dania, a w Noc Nadodrza przygotuje specjalne menu, dostępne za pół ceny. Na patio restauracji do późna będzie lecieć muzyka i filmy rodem z Bollywood. Dla uczestników Nocy Nadodrza przewidziane są także konkursy niespodzianki. Do wygrania między innymi kurs gotowania z hinduskim szefem kuchni albo mistrzem suszi Mango Mamy.

Na ucztę kulinarną możemy liczyć także na tyłach Łokietka 5. Na podwórku odbędzie się wtedy kolejny Restaurant Day - święto, podczas którego każdy z nas może otworzyć swoją jednodniową restaurację. To inicjatywa społeczna, która narodziła się w Finlandii i szybko zdobyła popularność wśród amatorów gotowania i jedzenia w całej Europie. Na podwórku Łokietka pojawią się Chwatożercy z potrawami przygotowanymi z chwastów - dzikich, nieuprawnych i pospolitych roślin jadalnych oraz z czystych i uczciwych produktów od wytwórców ze Slow Food Dolny Śląsk. Obok nich zdrowe i pożywne dania od OatFit, Recta Food and Living i Wege Wikt oraz oczywiści wrocławska kawa marki Czarny deszcz.

REKLAMA

To może Cię zainteresować