Jose James składa hołd Billie Holiday – płyta tygodnia

Radio RAM | Utworzono: 14.04.2015, 12:19
A|A|A

100 rocznica urodzin Billie Holiday przyniosła dwa znakomite albumy. „Coming Forth By Day” -  tak nazywa się płyta Cassandry Wilson. Jose James zatytułował swoje wydawnictwo „Yesterday I Had The Blues.The Music Of Billie Holiday”.

“Moje pierwsze wspomnienie związane z muzyką to Billie Holiday” – pisze w książeczce do płyty. „Musiałem mieć ze 4 lata, doskonały wiek, żeby siedzieć na podłodze obok półki z płytami, ściągać jedną po drugiej i wpatrywać się w okładki. Wśród tych wszystkich albumów z funkiem, folkiem i jazzem jedna okładka szczególnie przykuła moją uwagę: piękna kobieta wyłaniająca się z mroku z kwiatem we włosach. Twarz pełna dobroci i mądrości.(…) Pamiętam, że kochałem „God Bless The Child” przede wszystkim dlatego, iż sądziłem, że to o mnie. Ponownie odkryłem Billie, jako nastolatek. Tak jak kochałem Nirvanę, De la Soul czy A Tribe Called Quest, tyle że jej muzyka przemawiała do mnie na znacznie głębszym poziomie. (…) Znalazłem nauczyciela. Billie Holiday sprawiła, że postanowiłem zostać wokalistą jazzowym i pokazała mi ścieżkę, którą idę dzisiaj.”

„Yesterday I Had The Blues” to drugi album w dyskografii Jose Jamesa ze standardami jazzowymi. „Far All We Know” ukazało się w 2010 roku a wokaliście akompaniował tylko belgijski pianista Jef Neve.  Najnowszy album nagrany został z triem jazzowym w składzie Jason Moran (piano), John Patittucci (bass), Eric Harland(drums). Producentem materiału jest Don Was, dyrektor artystyczny firmy Blue Note.

Stałym słuchaczom Radia RAM Jose Jamesa przedstawiać na pewno nie trzeba. Jego utwory często grane są u nas na playliście, kilkukrotnie pojawił się na RAM-owych kompilacjach, a w październiku 2013 roku wystąpił we Wrocławiu na „Muzycznej Strefie Radia RAM”.    

Tagi:
REKLAMA