Płyta tygodnia: 4 albumy The Cinematic Orchestra

Radio RAM | Utworzono: 31.03.2015, 22:48
A|A|A

Studyjna dyskografia The Cinematic Orchestra może  być w tym tygodniu Twoja! Tak, tak, nie jeden, nie dwa, ale cztery krążki można u nas w tym tygodniu otrzymać za jednego SMS-a. Zestaw stanowią albumy „Motion” (1999), „Every Day”(2002), „Ma Fleur” (2007) oraz ścieżka dźwiękowa do niemego filmu rosyjskiego z 1929 roku „The Man With A Movie Camera” (2003).

Dodajmy – jest to specjalna edycja tych wszystkich albumów wydana z  okazji trasy koncertowej The Cinematic Orchestra po Polsce, podczas której  Brytyjczycy przedpremierowo zaprezentują nowy materiał, a także swoje największe klasyki. The Cinematic Orchestra wizytę w Polsce rozpoczną 23 kwietnia w Warszawie (klub Palladium), następnie kolejno odwiedzą Gdańsk (24.04, klub B90), Kraków (25.04, Studio), Wrocław (26.04, Eter), by na finał zagrać 27 kwietnia w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu.  The Cinematic Orchestra przyjadą do nas w ośmioosobowym składzie. Oczywiście  nas najbardziej interesuje wrocławski koncert grupy, w naszym mieście wystąpią po raz pierwszy.


Fenomen grupy nie dziwi, bo Jason Swinscoe – on jest filarem kolektywu - i jego współpracownicy połączyli instrumentalny warsztat z wrażliwością na piękno harmonii i niezwykłą muzyczną erudycją. Choć zadebiutowali albumem „Motion” w słynnej nowobrzmieniowej wytwórni Ninja Tune, ich muzyka trafiła zarówno do miłośników muzyki elektronicznej jak i fanów nu jazzu. TCO udało się odświeżyć język jazzowej tradycji przy pomocy samplera i komputerów. Kluczem do ich sukcesu było umiejętne połączenie dźwięków preparowanych elektronicznie z żywymi instrumentami, a także świetny dobór współpracowników. Gościnnie wspomagali ich m.in. legendarna soulowa śpiewaczka Fontanella Bass, raper Roots Manuva, mistrz syntezatorów Dorian Concept czy świetni wokaliści: Patrick Watson i Grey Reverend. Brytyjczycy łącząc jazzową dyscyplinę grania i swobodę wyobraźni, potrafią tworzyć muzykę, przy której można myśleć obrazami. Mimo że od ostatniego oficjalnego albumu studyjnego minęło 8 lat, nie oznacza to, że przez ten czas grupa zawiesiła działalność. W 2008 roku nagrali ścieżkę dźwiękowa do disnejowskiego obrazu „The Crimson Wing: Mystery Of Flamingos”, w 2010 roku wystąpili na gali w londyńskiej Royal Albert Hall z okazji 20-lecia Ninja Tunes, a w 2011 skomponowali muzykę do serii krótkometrażowych filmów awangardowych.  Prawdopodobnie już wkrótce dostaniemy kolejną porcję sugestywnych dźwiękowych impresji, na 2015 zapowiadana jest bowiem premiera nowego albumu zespołu.Jeszcze przed wrocławskim koncertem na antenie Radia RAM wywiad z liderem The Cinematic Orchestra, Jasonem Swinscone. A już w tym tygodniu ich 4 albumy mogą być Twoje!

REKLAMA

To może Cię zainteresować