Frankowicze z Wrocławia będą protestować

Agata Wojciechowska | Utworzono: 23.01.2015, 13:43
A|A|A

fot.: Andres Rueda/Wikimedia Commons

W sobotę na wrocławskim rynku odbędzie się manifestacja osób, które mają kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich. Po uwolnieniu waluty w zeszłym tygodniu przez Bank Centralny w Szwajcarii ich raty wzrosły o około 20 proc.

- Banki w Polsce traktowały nas jak idiotów i barany do strzyżenia, ą rząd ignorował i uspokajał. Mamy dość - mówią jednym głosem protestujący, którzy zadłużyły się we frankach. Żądają poważnych rozmów i konkretnych, natychmiastowych działań od rządu, Rzecznikiem Konsumentów i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wśród ich propozycji jest przewalutowanie wszystkich kredytów denominowanych we frankach po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu. Do łatania dziury, która powstanie, nie chcą publicznych pieniędzy. Zdaniem protestujących, banki same powinny ja pokryć. Protest osób, mających kredyt w szwajcarskiej walucie rozpocznie się w sobotę o godz. 14 pod pomnikiem Fredry.

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że rekordowy wzrost franka szwajcarskiego zbiegł się z pozwem zbiorowym, jaki złożyli kredytobiorcy banku PKO BP. Żądają unieważnienia umów na kredyty, które wzięli w szwajcarskiej walucie. Wśród nich są także wrocławianie. Pozew "frankowców" wpłynął do Sądu Okręgowego w Warszawie. Na razie dotyczy on ustalenia odpowiedzialności banku wobec swoich klientów. Kredytobiorcy żądają sprawdzenia kwoty, którą powinni spłacać bankowi i skontrolowania kursu po jakim bank liczy walutę kredytu.

Gdy sąd przyzna, że bank postąpił nieetycznie, przygotowany zostanie kolejny pozew, tym razem o unieważnienie całej umowy kredytowej. W przypadku gdy sąd zgodzi się z argumentacją klientów banku, PKO BP będzie zmuszone oddać kredytobiorcom wszystkie opłaty, które ponieśli oni w związku z kredytem.

REKLAMA