Wrocławska Diagnoza Społeczna (SONDA)

Tomasz Sikora | Utworzono: 21.01.2015, 17:42
A|A|A

Na Dolnym Śląsku rodzi się najmniej dzieci w Polsce. Tak wynika z GUS-owskich danych statystycznych. Informacje potwierdza najnowsza właśnie opublikowana diagnoza społeczna.

Wynika z niej, że przeciętne wrocławskie gospodarstwo domowe to nieco ponad 2,5 osoby. To już nie model 2+1 ale dwójka dorosłych bez dzieci. Przyczyną tego stanu rzeczy jest nie najlepsza kondycja materialna. Wystarcza nam do pierwszego, ale żadnych oszczędności nie ma aż 8 na 10 gospodarstw domowych.

Wrocławska Diagnoza Społeczna (plik PDF)

Jeśli nie mamy pieniędzy to rezygnujemy z kina, książki czy basenu. Socjolog dr Jacek Pluta mówi, że to nie najlepiej wróży przeszłorocznej Europejskiej Stolicy Kultury. Jeśli już "chcemy wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym" to 6 na 10 wrocławian idzie na festyn, a co drugi wybierze się do kina.

Wrocławska Diagnoza Społeczna
To zakończony właśnie projekt naukowo-badawczy, będący efektem współpracy nawiązanej w obszarze polityki społecznej pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim i Urzędem Miejskim Wrocławia. 20 stycznia wyniki Diagnozy zostaną zaprezentowane podczas konferencji prasowej.

Projekt realizowany był w okresie 1.01.2014–30.11.2014 r. przez pracowników Zakładu Socjologii Miasta i Wsi oraz Zakładu Socjologii Nauki Wiedzy i Kultury w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Kierownikami projektu byli dr Jacek Pluta i prof. dr hab. Stanisław W. Kłopot. W projektowanie i opracowanie wyników badań zaangażowani byli pracownicy naukowi obu Zakładów.

W badaniach kwestionariuszowych, pomiędzy kwietniem i czerwcem 2014 r., udział wzięło 2000 mieszkańców Wrocławia w wieku 15–80 lat. Dotychczasowym efektem działań są opracowane raporty, z których najważniejsze wyniki zaprezentowane zostaną na konferencji prasowej 20.01.2015 r. z udziałem władz uczelni, władz miasta i zaproszonych dziennikarzy.

Sonda
Ta sonda już się zakończyła.

Dlaczego wrocławianie nie korzystają z oferty kulturalnej miasta ?

Jest ona mało atrakcyjna
1
Nie mają czasu
3
Nie mają pieniędzy
4
Brakuje promocji
0
Nie interesują się kulturą
1
Wszystkich głosów: 9

Zwyczajem akademickim wyniki badań zostaną opracowane i opublikowane również w postaci książkowej, serii artykułów problemowych oraz opracowań eksperckich i rozpowszechnione w środowisku badaczy i specjalistów polityki miejskiej w tym przedstawicieli instytucji miejskich.

Podstawowym celem Diagnozy była wielowymiarowa ocena kondycji mieszkańców Wrocławia w zakresie:

  • sfery życia prywatnego, określonego poprzez dominujący we wrocławskich rodzinach ład aksjonormatywny i społeczny oraz problemy społeczne rodzin i gospodarstw domowych uczestników badań,
  • zakorzenienia i funkcjonowania w zbiorowości wielkomiejskiej: począwszy od miejsca zamieszkania w konkretnym osiedlu/ kwartale ulic, przestrzeni społecznej całego miasta, a na przestrzeni wirtualnej Wrocławia skończywszy,
  • miejskości i oceny Wrocławia jako miejsca do życia w zakresie organizacji czasu wolnego, uczestnictwa w kulturze oraz odniesień do problematyki polityki miejskiej.

Zamierzeniem autorów badań było to, aby pamiętając o zróżnicowanych poziomach zbierania informacji dotyczących jednostki, grup i wspólnot oraz cech miasta, opisywanych spraw nie traktować niezależnie, lecz by uchwycić je jako powiązane i funkcjonujące w dwóch przenikających się sferach życia publicznego i prywatnego. Chodzi zatem o zdanie sprawy w jaki sposób wpływają one na siebie i na ile przyczyniają się do stanu, który możemy uznać za pożądany?

Obecne badania swoją ideą oraz tematyką nawiązują do podobnych badań społecznych przeprowadzonych we Wrocławiu w 2010 r. W realizację zarówno poprzedniej jak i obecnej edycji Diagnozy zaangażowani byli ci sami badacze. Należy w tym miejscu dodać, że obecne działania naukowe wpisują się w tradycję prowadzenia studiów miejskich jakie podejmują pracownicy Instytutu Socjologii UWr, którą poświadcza kilkanaście wydanych dotąd publikacji książkowych, wiele artykułów i opracowań eksperckich.

REKLAMA

To może Cię zainteresować