ESK 2015: Bez pompy i władz miasta (SONDA)

Radio RAM | Utworzono: 18.01.2015, 10:58
A|A|A

Zdjęcia z Pilzna: Sylwia Jurgiel

Odpowiedzialni za wydarzenia we Wrocławiu przyglądali się imprezom otwarcia w Pilznie, znanym głównie z popularnego browaru. W Rynku stanęła ogromna instalacja przypominająca człowieka, a przez centrum po linie, nad głowami mieszkańców przeszedł artysta. Z kościoła po raz pierwszy od II wojny światowej rozbrzmiało pięć dzwonów.W centrum miasta pojawiła się też scena. Mieszkańcy na telebimach mogli też zobaczyć historię Pilzna potraktowaną z przymrużeniem oka.

Szef ESK we Wrocławiu, Krzysztof Maj zapewnia, że Wrocław też mocno zaistnieje podczas przyszłorocznego otwarcia. Rozmowy z reżyserem już trwają:

W tym roku, prawdopodobnie w czerwcu Wrocław zaprezentuje swój program obchodów Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Krzysztof Maj zdradził nam fragment programu:

Reszta wydarzeń przyszłorocznej ceremonii otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu to tajemnica. Odpowiedzialni za wydarzenie w czerwcu mają ujawnić program imprez w stolicy regionu.

Czeskie Pilzno odwiedziła także Sylwia Jurgiel:

Bez pompy kultura w polała się strumieniami

Sobotnie widowisko rozpoczęły parady, które wyszły z czterech dzielnic Pilzna. Pochody artystów i mieszkańców symbolizowały cztery rzeki, które przepływają przez to miasto. W centrum na placu Republiki na widzów czekała ogromna mechaniczna postać, która "uruchomiła" dzwony kościoła.

Z tym wiąże się zresztą niesamowita historia. W sobotę mieszkańcy Pilzna, po raz pierwszy od II wojny światowej usłyszeli pięć dzwonów. Cztery zostały zniszczone przez Niemców w czasie działań wojennych. Dwa lata temu ruszyła akcja publicznej zbiórki i za ponad 10 milionów czeskich koron dzwony udało się ponownie zainstalować w kościele.

Całą ceremonia była dynamiczna i nie mogła się znudzić. Na okolicznych kamieniczkach w Rynku wyświetlano animacje, co wzbudziło zachwyt. Pomysł prosty, ale niezwykle efektowny. Na telebimach wyświetlono filmy o historii Pilzna. Natomiast nad publicznością po rozpiętej miedzy jednym z budynków a kościołem, linie przeszedł akrobata. Nie zabrakło też koncertów, tańców, śpiewów i po prostu radości z wydarzenia. Części widzów zabrakło wciągnięcia w zabawę mieszkańców Pilzna, ale Czesi naprawdę byli zainteresowani widowiskiem. Później, mimo deszczu, spore grupy oglądało powtórkę uroczystości na telebimach. Wszystkim podobało się natomiast... brak oficjalnej części ceremonii. W Pilznie nie było przemówień włodarzy miasta czy innych urzędników. Była czysta zabawa i duma mieszkańców.

Sonda
Ta sonda już się zakończyła.

Jak ważna jest dla Was Europejska Stolica Kultury we Wrocławiu?

nie mogę się doczekać roku 2016
7
przygotowania miasta obserwuję z dystansem
5
w ogóle nie interesuje mnie ESK we Wrocławiu
3
Wszystkich głosów: 15

Czeskie miasto najbardziej znane jest z rozpoznawalnego na całym świecie browaru i nie ucieka od tego wizerunku. Firma jest zresztą głównym sponsorem wydarzeń ESK 2015 w Pilznie. Piwo leje się tam strumieniami - puszka z alkoholem znalazła się też w tzw. press packach dla dziennikarzy z całej Europy.

PRZECZYTAJ i POSŁUCHAJ:

REKLAMA

To może Cię zainteresować