14 NAJLEPSZYCH FILMÓW 2014 r. WEDŁUG IANA PELCZARA

Jan Pelczar | Utworzono: 02.01.2015, 18:04 | Zmodyfikowano: 02.01.2015, 18:04
A|A|A

Fot. Holger Jungnickel/flickr.com (uder license of Creative Commons)

1. SCENA ZBRODNI reż. Christine Cynn, Joshua Oppenheimer

Fabularnie historia opowiedziana w „Act of Killing" byłaby przesadna i niewiarygodna. W dokumencie wbija w fotel, opowiadana przez oprawców i ich ofiary. Dopiero po filmie Oppenheimera wielu wpisało Indonezję na mapę największych zbrodni XX wieku. Zwycięzca wrocławskiego Planete + Doc z 2013 roku. Najlepszy film 2014 roku wśród polskich premier kinowych.

Nasza recenzja: Scena zbrodni ****** (Recenzja filmu)

2. GRAND BUDAPEST HOTEL reż. Wes Anderson

To niesamowite, że tuż za granicą Dolnego Śląska mogło powstać tak bajecznie kolorowe dzieło. I że Andersonowi udało się zrobić film pastelowy i mądry jednocześnie. Najładniejszy film roku. Najbardziej inteligentny film roku. 

Nasza recenzja: The Grand Budapest Hotel ******3. MAMA reż. Xavier Dolan

Miejsce na podium za piękno gestu. Jak to u Dolana. Tym razem chodzi o gest poszerzenia ekranu. Najpiękniejszy film roku. 

Przeczytaj: RECENZJA FILMU: MAMA ****** 

4. WILK Z WALL STREET reż. Martin Scorsese

Rok 2014 zaczął się w polskich kinach mocnym uderzeniem za sprawą jednego z klasyków. Scorsese opowiedział historię klasycznie i nowocześnie zarazem. Oglądałbym. 

Nasza recenzja: Wilk z Wall Street (Recenzja filmu)

5. WIELKIE PIĘKNO reż. Paolo Sorrentino

Kino wielkiej siły i wspaniałej wyobraźni. Prawdziwe tour de force napędzane imprezowymi zastrzykami energii, w istocie jest pełne melancholii i rezygnacji. Znakomita druga strona lustra wchodzącego właśnie na ekrany „Whiplasha".

6. LEWIATAN reż. Andriej Zwiagincew

Największy konkurent „Idy" w walce o tegoroczne nagrody filmowe. Europejskie Nagrody Filmowe wziął Pawlikowski, kto będzie górą na Globach i Oscarach?

Nasza recenzja: Recenzje Iana Pelczara: LEWIATAN ******7. INSIDE LLEWYN DAVIS reż. Joel Coen, Ethan Coen

Bracia Coen to prawdziwi mistrzowie. Oto kolejny dowód. Wciąż nie mogę się tylko przemóc do polskiego tytułu – „Co jest grane, Davis?".

Nasza recenzja: INSIDE LLEWYN DAVIS *****

8. NIEZNAJOMY NAD JEZIOREM reż.Alain Guiraudie.

Objawienie zeszłorocznego festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Na widok odtwórcy głównej roli podczas bankietu zamknięcia, nerwowo zaczynali zachowywać się najwytrwalsi kinomani. Taką aurę roztaczał fenomenalny Christophe Paou. Kryminał erotyczny z gejowskiej plaży nudystów był jednym z największych spełnień wśród premier minionego roku. Dowcipny, trzymający w napięciu, mroczny i zaskakujący – wyśmienite kino. 

Posłuchaj, co mówili o filmie krytycy: Nowe Horyzonty: znamy zwycięzców

9. TOM reż Xavier Dolan

Pierwszy z dwóch filmów kanadyjskiego reżysera w polskich kinach w tym roku. I jego pierwsza próba w kinie gatunkowym. Udana. Tak recenzowaliśmy film: TOM (*****)10. BORGMAN reż. Alex van Warmerdam

Sensacja roku. Żaden film nie zostawił po sobie tylu znaków zapytania. Teorie dotyczące tytułowego bohatera snuć można z równą swadą, co hipotezy dotyczące walizki z „Pulp Fiction". Wyobraźcie sobie, że chłopcy z „Funny Games" przyszli nie od sąsiadów, ale z podziemnych leśnych kryjówek oraz że stylem popełnianych czynów pasowaliby do serialowego „Fargo", a otrzymacie film Alexa van Warmerdama.

11. UCIEKINIER Z NOWEGO JORKU reż. Michael Obert

Zwycięzca wrocławskiego Planete + Doc Film Festivalu. Zasłużony w każdym calu. Na naszej antenie rozmawialiśmy z reżyserem: Triumfator Planete + Doc w Radiu Wrocław (POSŁUCHAJ)

12. POZYCJA DZIECKA reż. Calin Peter Netzer

Kino rumuńskie wciąż potrafi więcej od polskiego. Skoro „Ida" i „Papusza" miały premiery w 2013 roku, to w ostatnich dwunastu miesiącach po prostu zabrakło w naszej kinematografii tak udanego dramatu psychologicznego. Spełnionego w konstrukcji postaci, uchwyceniu realiów i zadawaniu uniwersalnych pytań.

13. NIMFOMANKA, CZĘŚĆ 1., reż. Lars von Trier

Szkoda, że po pierwszej części przyszło rozczarowanie drugą. Zamiast klasycznej narracji „Nimfomanka" zaczęła przypominać chwyt marketingowy. Pierwszy seans będzie jednak należał do niezapomnianych. Tak go recenzowaliśmy: NIMFOMANKA CZĘŚĆ 1. *****14. SĄSIEDZI reż. Nicholas Stoller

Najlepsza komedia roku. Wielu krytyków było pod wrażeniem wielopoziomowej gry z popkulturą w animacji „Lego. Przygoda". Do mnie bardziej przemówił film z Sethem Rogenem, Rosą Byrne i Zackiem Efronem. Kolejna po „Bardzo długich zaręczynach" udana wariacja na temat współczesnej rodziny od Nicholasa Stollera. Dla pokolenia, które obecność Batmana czuło na równi z wpływem rodziny.

Z kolei w niedzielnym spotkaniu z muzyką filmową wybraliśmy najlepszą muzykę w kinie w 2014 roku w kategoriacj: oryginalna muzyka i najlepszy soundtrack.

MUZYKA
1. Tajemnica Filomeny
2. Tylko kochankowie przeżyją
3. Tom
4. Grand Budapest Hotel
5. Wolny strzelec i Ratując pana Banksa
7. Ona
8. Interstellar
9. Zaginiona dziewczyna
10. Hobbit:Bitwa pięciu Armii i X-Men Przeszłość, która nadejdzie

SOUNDTRACK
1. Co jest grane, Davis?
2. Wielkie piękno
3. Strażnicy galaktyki
4. Wilk z Wall Street
5. Ratując Pana Banksa
6. Szef
7. Teoria wszystkiego
8. American Hustle
9. Frank
10. Igrzyska śmierci: Kosogłos część 1.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować