Rusza nowe radio! Radio Wrocław Kultura

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 29.12.2014, 10:27
A|A|A

Fot. Rudolf Schuba/Wikimedia Commons

Od 1 stycznia radio będzie codziennie realizować audycje dla osób zainteresowanych filmem, literaturą, teatrem, operą, sztukami wizualnymi, muzyką. Podzieliliśmy radiowy dzień na trzy części.

Od rana do 15.00 gramy utwory z różnych dekad XX i XXI wieku, znane przeboje i mniej popularne muzyczne perły, polskie i zagraniczne.

Od 15.00 do 20.00 rządzi publicystyka, w każdy dzień związana z inną przestrzenią kulturalnego życia. Rozmowy z gośćmi, konstruktywne spory, komentarze, recenzje oraz codzienne relacje z przygotowań do Europejskiej Stolicy Kultury – to najistotniejsze elementy tego pasma.

O godz. 20.00 zaczną się autorskie programy, w których o muzyce opowiedzą młodzi utalentowani radiowcy i mający już swoich wiernych słuchaczy wyjadacze.

Minimalne Wymagania Techniczne i Eksploatacyjne dla Odbiornika Radiofonii Cyfrowej DAB+

Weekend ma wyglądać trochę inaczej. W sobotę przed południem stacja zaplanowała coś dla młodszych i najmłodszych, w niedzielę rockowe dźwięki wrocławskich i dolnośląskich grup, które aspirują o uznanie fanów. W weekendowe popołudnie zabrzmi muzyka z różnych stron świata, ale też radio zamierza zabierać Słuchaczy na wydarzenia specjalne: spotkania autorskie, czytania, premiery teatralne, festiwale.

Wysoka jakość i nowe możliwości
- Nowe radio będzie nadawać w technice cyfrowej. Oznacza to doskonałą jakość dźwięku, rzadką w polskiej radiofonii – objaśnia Grzegorz Chojnowski, koordynator Radia Wrocław Kultura. – Technologia DAB+ staje się powoli w Europie technologią wiodącą, musimy za tym rozwojem nadążać. Różnicę usłyszymy od razu.

Mirosław Ostrowski, szef techniczny wrocławskiej rozgłośni, dodaje: - Budujemy nowoczesne studio, w którym instalujemy najlepszy sprzęt. Cyfryzacja daje radiu ogromne możliwości. Nie tylko szansę na umieszczenie większej liczby stacji w eterze, także na przesyłanie znakomitej jakości obrazu. W studiu Radia Wrocław Kultura zostaną zamontowane kamery uruchamiane głosem gości i prowadzących. Wśród nich znani z anteny Radia Wrocław i Ram: Monika Jaworska, Ewa Zając, Grzegorz Chojnowski, Jerzy Węgrzyn, druh Sławek, Krzysztof Majewski i Maciej Przestalski, a także m.in. Magda Piekarska i Jacek Antczak, czołowi publicyści kulturalni Gazety Wyborczej, czy Łukasz Śmigiel, wrocławski pisarz i wydawca.

– Do naszego zespołu dołączą młodzi ludzie, pełni autentycznej pasji do radia i muzyki – zapowiada Tomasz Duda. W ogłoszonym w październiku castingu wzięło udział ponad 100 osób.

Codziennie radio do wygrania
Radio zamierza na działających już swoich antenach (Radio Wrocław i RAM) organizować konkursy dla Słuchaczy. Przez cały 2015 rok Słuchacze codziennie będą mogli wygrać nowoczesny odbiornik cyfrowy, działający zarówno w systemie DAB+, jak i FM (UKF). Wg planów Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za kilka lat radio w Polsce stanie się cyfrowe, tak jak telewizja, sukcesywnie wszyscy odbiorcy przejdą na nowy system. Radio Wrocław już nadaje w tej technologii swój flagowy program regionalny, równolegle z emisją na falach UKF. – Jesteśmy polskimi liderami cyfryzacji i awangardą przyszłości – dodaje Mirosław Ostrowski.

Dla tych, którzy wolą słuchać radia w internecie, cały program Radia Wrocław Kultura będzie dostępny właśnie w sieci. Tam również niebawem pojawi się więcej informacji o programie i autorach audycji w nowym wrocławskim radiu.

REKLAMA

To może Cię zainteresować