Ida, Boyhood, Whiplash i inni - sezon nagród rozpoczęty w Strefie Kina

Jan Pelczar | Utworzono: 03.12.2014, 10:45
A|A|A

Kadr z filmu "Ida"

 W USA niczym równy z równym z największymi tytułami światowej kinematografii walczy "Ida'. Polski kandydat do Oscara w ciągu kilku ostatnich dni został uznany za najlepszy film zagraniczny przez krytyków filmowych z Nowego Jorku oraz zdobył nominację (w tej samej kategorii) do Independent Spirit Award. Polska produkcja powalczy o ISA m.in z rosyjskim "Lewiatanem" i kanadyjską "Mamą".

Doskonale rozpoczyna sezon nagród w Stanach Zjednoczonych "Obvious Child" - komedia o niechcianej ciąży, która wygrała tegoroczny festiwal filmów amerykańskich we Wrocławiu.

Film w reżyserii Gillian Robespierre został nominowany doIndependent Spirit Award w kategorii najlepszy debiut. Wśród rywali zwycięzcy American Film Festival jest między innymi wyświetlany właśnie w polskich kinach "Wolny strzelec".

Wśród nominowanych filmów są też inne tytuły znane z AFF i Nowych Horyzontów - to np. w kategorii najlepszy film "Boyhood" i "Whiplash". Pokazywany premierowo na Nowych Horyzontach "Boyhood" to najlepszy film według nowojorskich krytyków, rosną szansę Patricii Arquette na Oscara za rolę drugoplanową w filmie Richarda Linklatera. Krytycy z Nowego Jorku także jej występ uznali za najlepszy. "Whiplash", który otworzył tegoroczny festiwal w Kinie Nowe Horyzonty też jest wśród oscarowych faworytów, m.in dzięki drugoplanowej roli J.K. Simmonsa, nagrodzonej również przez nowojoroskich krytyków.

O sezonie nagród filmowych bez tajemnic porozmawiamy w Strefie Kina między 14.00 a 17.00 w najbliższy czwartek, przed niedzielnym pokazem przedpremierowym filmu "Whiplash". Premierą tygodnia w Strefie Kina będzie dokument "Władca wszechświata".

REKLAMA

To może Cię zainteresować