W piątek rozpocznie się święto ruchu we Wrocławiu

Radio RAM | Utworzono: 25.09.2014, 12:41
A|A|A

fot. materiały prasowe

Rusza Festiwal to nowość we wrocławskiej ofercie kulturalnej. Wydarzenie, znane wcześniej wrocławianom jako „Cyrkulacje. Zjednoczone Stany Tańca”, w tym roku zmienia nie tylko nazwę, ale i formułę. Jednym z elementów będą teoretyczne i praktyczne zajęcia służące rozwijaniu i nabywaniu umiejętności w sferze ruchu, tańcu współczesnym i performansie tanecznym. Poza nimi w programie festiwalu znajdą się także wieczorne wydarzenia towarzyszące, które będą otwarte dla publiczności i większości bezpłatne. Będą to m.in. spektakle, instalacje, imprezy taneczne, pokazy filmów oraz wykłady.

Warsztaty
Festiwal będzie wyjątkową okazją, by podszkolić się pod okiem takich sław świata tańca, performansu i teatru, jak Leszek Bzdyl z Dada von Bzdülöw, Irad Mazliah znany wrocławskiej publiczności z tegorocznej edycji PPA czy Tim Velraeds – jeden z najlepszych lalkarzy świata. Trzon festiwalu stanowić będą jego uczestnicy. Skupieni na własnej pracy z ciałem, podejmą jednocześnie próbę pracy w grupach, czego efektem będą etiudy. W tym celu utworzonych zostało 5 ścieżek projektowych (tzw. BOXÓW):

· BOX I: VOICE TALE (zajęcia z aktorką Teatru ZAR – Ditte Berkeley, podczas których uczestnicy odkryją granice własnego głosu i jego siły poprzez odbicie ich i połączenie się z innymi głosami)

· BOX II: ŚCIEŻKA PRZYJEMNOŚCI Z TEATREM DADA (zajęcia z aktorami teatru Dada von Bzdülöw opierające się na technice tańca, improwizacji, kompozycji i performansie)

· BOX III: CHOREOGRAFIA I INSTYNKT (zajęcia z choreografii i improwizacji z Marysią Stokłosą)

· BOX IV: OTWARTE LEKCJE (różnorodne zajęcia z pedagogami, m.in. warsztaty z tańca Gaga, tańca współczesnego czy wyjątkowej techniki tańca Vogue)

· BOX V: ŚWIATŁO/FILM/MONTAŻ (podstawy technik oświetlenia, filmu i montażu)

Organizatorzy zapowiedzieli, że dla chętnych by spróbować swoich sił w warsztatach, miejsc nie zabraknie. Można więc zapisywać się na zajęcia aż do rozpoczęcia festiwalu. Zapisy odbywają się drogą mailową: [email protected].

Wydarzenia towarzyszące
Poza warsztatami w programie festiwalu znajdą się także wieczorne wydarzenia towarzyszące, które będą otwarte dla publiczności i w większości bezpłatne.

Piątek (26 września)
· godz. 19:30/ Sytuacje – instalacja (foyer Sali za szkłem ASP, pl. Polski 3/4)
Zaproszeni do wystawy artyści mierzą się z pojęciem sytuacji na różne sposoby. Tworzą obiekty, rysunki, dźwięki. Wystawa towarzyszyć będzie festiwalowi podczas jego trwania od 26 do 30 września, lecz tylko podczas jej otwarcia można będzie zobaczyć i usłyszeć wszystko „na żywo”. Podczas kolejnych dni śpiew (Monika Pietrosian), ruch (Anna Wytych-Wierzgacz) czy muzykę (Michał Sikorski) będzie można odbierać już tylko w formie dokumentacji.
· godz. 20:00/ Bardzo zła sukienka – pokaz spektaklu (aula ASP, pl. Polski 3/4)
Spektakl to intuicyjna opowieść o rytuałach i udawaniu. Montaż został stworzony w konwencji „dnia dzisiejszego” i teledysku. „Popatrz na nie, kiedy nikt na nie nie patrzy. Stoją jak stoją, rosną i rosną. Dobry kolor, zła sukienka?”
· godz. 20:45/ Źródła sztuki performera – rozmowa z profesorem Mirosławem Kocurem (aula ASP, pl. Polski 3/4)

Sobota (27 września)
· godz. 18:00/ Wernisaż wystawy „Casual Selecta” Katarzyny Szugajew (Galeria MD_S, ul. Chrobrego 24)
Instalacja fotograficzna jest próbą znalezienia za pomocą odpowiedniej ekspozycji relacyjności ciał złapanych w ruchu pomiędzy pozami. Artystkę skupia się na sytuacji, kiedy ciało jest przed pozą albo po pozie.
· godz. 20:00/ Moce artystyczne samej przyrody – wykład dr hab. Marii Kostyszak (aula ASP, pl. Polski 3/4)
· godz. 21:00/ Impreza taneczna Vogue Session (klub Bułka z Masłem, ul. Włodkowica 8a)
Vogue Session jest kolejną odsłona imprezy na której odbędą się zawody taneczne Vogue Performance organizowane przez House of Army. Vogueing to wywodząca się z Nowego Jorku technika tańca, którą zapoczątkowali więźniowie z wyspy Rikers Island. Zainspirowani zdjęciami z czasopism modowych, toczyli między sobą bitwy na „pozy”, co wkrótce przenieśli na undergroundową scenę Harlemu. Technika czerpie także inspiracje ze sztuk walki, gimnastyki, a nawet baletu.

Niedziela (28 września)

· godz. 20:30/ Pokaz filmu „Trashhh!” reż. Filip Syczyński (aula ASP, pl. Polski 3/4)
Film Syczyńskiego prezentowany był podczas tegorocznej edycji festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. To zwariowana i surrealistyczna opowieść musicalowa o Antku i Joli, dwóch kubłach na śmieci, które na przekór wszystkim zakochują się w sobie. Czy na wysypisku śmieci prawdziwa miłość jest możliwa? I co kryje się w głowie znerwicowanego, opętanego jedną myślą młodego reżysera?
· godz. 21:00/ Przegląd filmów autopromocyjnych uczestników (aula ASP, pl. Polski 3/4)
W branży tanecznej promocja swojej pracy jest czymś, w co warto inwestować i poświęcić temu czas. Filmy promocyjne w postaci zmontowanych fragmentów zarejestrowanych performansów lub jako oryginalne filmy tańca są często wymaganym załącznikiem w aplikacjach. Stanowią zapewne najbardziej wiarygodną wizytówkę tancerza, choreografa czy performera, a profesjonalność przygotowanej aplikacji nierzadko przesądza o tym, czy artysta zostanie zauważony. Pokaz filmów uczestników, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie autopromocji.


Poniedziałek (29 września)

· godz. 20:30/ Czy filozof może mówić o tańcu – performans (galeria NEON, ul. Traugutta 19/21)
Janusz Grzybowski i Witold Jurewicz podejmą próbę, w której, nie tylko mowa będzie o tańcu, ale i taniec będzie o mowie. Przedstawienie, w którym filozof i tancerz wystąpią na równych prawach, w tym samym miejscu i czasie. „Aby o tańcu mówić w sposób właściwy, trzeba się od niego oddzielić. Trzeba poczekać aż się skończy przedstawienie. No bo kto widział, aby w trakcie przedstawienia rozmawiać?”
· godz. 21:15/ Solo o końcu choreografii i innych zbrodniach – performans (galeria NEON, ul. Traugutta 19/21)
Ideą tego solowego performansu Marty Ziółek jest uśmiercenie choreografii, będącej z greki złożeniem dwóch słów "tańca" i "pisania" (choreografia byłaby zatem pisaniem tańca). Paradoksalnie te dwa przeciwstawne znaczeniowo słowa zostały złożone razem w jedno słowo, mimo że ciało tańczące nie jest ciałem piszącym. Solo to będzie również symboliczną próbą uśmiercenia autorki, a tym sam narodzinami czytelnika, w odniesieniu do teatru narodzinami widza, świadka wydarzeń.

Więcej informacji oraz harmonogram festiwalu na www.ruszafestiwal.pl oraz www.facebook.com/ruszafestiwal.

REKLAMA

To może Cię zainteresować