Obywatelskie pospolite ruszenie

Przemek Gałecki | Utworzono: 22.09.2014, 09:11
A|A|A

Fot. Piotr Spigiel (Rowerowy Wrocław)

Rozmowa jest możliwa także na ulicy, bo społecznicy uzbrojeni są w najważniejszą broń - laptopy. Ale przed głosowaniem krótkie omówienie wymarzonego placu zabaw. - Żeby była huśtawka, zjeżdżalnia piracka, piaskownica i czołg - wymieniają jednym tchem Adam i Paulina.

Izabela Folga-Fozińska - liderka projektu ze Swojczyc - tego od zjeżdżalni pirackiej, równolegle prowadzi kampanię informacyjną, której głównym bohaterem jest stalowy, kolorowy kameleon. - To nasze logo. Mówi "wrocławianie, pomóżcie nam w zdobyciu głosów" - śmieje się Folga-Fozińska.

O głosy wrocławian walczą także miłośnicy dwóch kółek zrzeszeni pod wspólnym projektem Rowerowy Wrocław. Cel - 10 kilometrów nowych ścieżek rowerowych w centrum miasta. Formę promocji wymyśliliśmy bardzo spontanicznie - tłumaczy ambasador projektu Jakub Nowotarski. - Zaczęliśmy od samych siebie - zrobiliśmy zdjęcia z napisem "Popieram projekt Rowerowy Wrocław". Później do akcji przyłączyli się znani ludzie, m.in. L.U.C, Maja Włoszczowska czy Lech Janerka - dodaje Nowotarski.

A jeszcze później na portalach pojawiło się tysiące zdjęć "zwykłych" wrocławian. I tu kolejny pomysł - stworzyć portret miejskiego rowerzysty. Profesjonalna sesja trwała kilka dni. I tak na fotografiach pojawiła się biolożka, wizażystka, student, czy farmaceutka. A za aparaty chwycili Hania Tomasiewicz i Piotr Spigiel. - Byłem zdziwiony, jak wielką ludzie czują więź ze swoimi rowerami - mówi Spigiel. 

ZOBACZ: WBO 2014. Marzycie o nowych chodnikach i boisku do...hokeja na trawie


Na Muchoborze Wielkim trwa za to walka informacyjna. Projekt zakłada budowę boisk wielofunkcyjnych, ale także ścieżki zdrowia, terenu rekreacyjnego. Paweł Kłaczek, lider, wierzy, że informacja znowu pomoże, więc wspólnie ze znajomymi plakatuje i wkłada ulotki gdzie tylko może - sklepy, słupy ogłoszeniowe, a nawet samochody.   - W zeszłym roku udało się - powstał plac zabaw dla dzieci przy ul. Stanisławowskiej.

Na Brochowie trwa walka o głosy na remont powstałej na początku XX wieku wieży ciśnień. Na co dzień zamknięta, niedostępna dla mieszkańców, teraz zdradza swoje sekrety. Zdaniem liderów projektu to najlepszy pomysł na promocję - pokazanie na żywo co i dlaczego warto zrobić. Jest również poczęstunek, napoje oraz lekcja historii.

Krystyna Brzuska- Żółkowska mieszka w pobliżu wieży 60 lat i tak wspomina moment z przed prawie półwiecza - awarię zbiornika na wodę: - W oczach dziecka to była katastrofa. Zapamiętałam to jako niebywałe wydarzenie - ratowanie tej wieży.

Co ciekawe, na Brochowie zgłoszono 9 projektów, które walczą o pieniądze z WBO. Jednak nie ma podbierania sobie głosów. Liderzy spotkali się, aby zrobić prawybory. Wspólnie zadecydowaliśmy, które zadania są ważniejsze i razem walczymy o trzy projekty - mówi Justyna Osadnik, Inicjatywa Made In Brochów. - Nasz odpadł, ale nie będziemy za nim płakać, promujemy trzy projekty. Nawet jak nie wyjdzie, myślę, że to będzie wspaniała lekcja obywatelskiej postawy.


 A jak jest w innych dolnośląskich miastach?

Głosowanie w sprawie budżetu obywatelskiego w Wałbrzychu zakończyło się 10 września. Wcześniej wałbrzyszanie zgłosili 100 propozycji. Drogą internetową napłynęło 5 tysięcy głosów. Prawdopodobnie więcej będzie ich w listach tradycyjnych oraz na specjalnych kartach, które wrzucano do urn w wielu dzielnicach Wałbrzycha. Liczenie głosów potrwa jeszcze około tygodnia. Wałbrzyski budżet miejski to 5 milionów złotych - 3 miliony zł na projekty lokalne i 2 miliony zł na projekty ogólnomiejskie. Podział funduszy na poszczególne dzielnice uzależniony jest od liczby mieszkańców.

Budżet obywatelski Świdnicy na 2015 rok to 3,6 mln zł. W głosowaniu mogą brać udział mieszkańcy, którzy ukończyli 16. rok życia. Miasto podzielono na siedem okręgów, będą wystawione specjalne urny przy komisjach wyborczych. Zlokalizowano je bibliotekach przy Franciszkańskiej i Kraszowickiej gimnazjach nr 1,2,3,4, szkołach podstawowych nr 1 i 4 oraz Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Westerplatte i w urzędzie stanu cywilnego przy Armii Krajowej. Głosowanie potrwa trzy dni od piątku 26 września od godz 15 do niedzieli 28 września do godz. 18.00.

Około 200 wniosków wpłynęło do budżetu obywatelskiego Jeleniej Góry na rok 2015. Wynosi on 1,5 mln zł. Do 24 wrześnie potrwa weryfikacja propozycji, a głosowanie od 29 września do 12 października. Kilka dni później zwycięskie projekty zostaną wpisane do budżetu miasta. Głosować może każdy mieszkaniec Jeleniej Góry wpisany do rejestru wyborców, a także jeleniogórscy studenci niezameldowani w Jeleniej Górze, ale studiujący w mieście - na podstawie legitymacji studenckiej, oraz pełnoletni uczniowie jeleniogórskich szkół średnich - za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej. Głosować będzie można na stronie internetowej Urzędu Miasta za pomocą interaktywnego formularza oraz w specjalnych punktach Urzędu Miasta przy Placu Ratuszowym, przy ul. Sudeckiej i Ptasiej 2. Głosować można będzie również w Jeleniogórskim Centrum Informacji przy ul.Bankowej oraz w filiach Książnicy Karkonoskiej. Marek Waligóra

REKLAMA

To może Cię zainteresować