Rozpoczyna się Dolnośląski Festiwal Nauki (SONDA)

Monika Jaworska | Utworzono: 17.09.2014, 13:02
A|A|A

fot. www.festiwal.wroc.pl

Dolnośląski Festiwal Nauki organizowany jest od 1998 roku, jest imprezą popularyzującą naukę. Znakiem rozpoznawczym festiwalowych wydarzeń jest atrakcyjna forma prezentacji osiągnięć naukowych, a celem – jak przekonują organizatorzy – sprawienie, aby nauka przestała być postrzegana jako niedostępna i niezrozumiała.

„Festiwal jest wielką 'pigułką edukacyjną'. W krótkim czasie można wysłuchać wielu ciekawych wykładów, brać udział w dyskusjach z uczonymi, zwiedzać na co dzień niedostępne laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, lekarzy, inżynierów, artystów i humanistów” - piszą organizatorzy Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki to „Ścieżki rozumu”. Ten wybór związany jest z ogłoszeniem przez Europejską Radę Mózgu roku 2014 Międzynarodowym Rokiem Mózgu. Naukowcy w ten sposób zwracają uwagę, że coraz więcej osób na świecie potrzebuje pomocy neurologicznej, a na wiele chorób mózgu wciąż nie ma lekarstwa.

- To hasło jest także pretekstem do uruchomienia różnego rodzaju    skojarzeń. „Ścieżka" to symbol dochodzenia do prawdy. „Rozum" jest  metaforą intelektu, wiedzy, kultury, myślenia, czyli tego, co stanowi o wartości człowieka – mówi profesor Adam Pawłowski z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, koordynator uczelniany Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.Inauguracyjny wykład po tytułem "Od tabliczki do tabletu" , w czwartek, 18 września, o godz. 14 w Auli Leopoldina, wygłosi prof. Krzysztof Migoń, jeden z najlepszych znawców historii książki i czytelnictwa w Polsce. Wśród przedstawicieli nauk humanistycznych nie zabraknie oczywiście językoznawcy, profesora Jana Miodka.

Sonda
Ta sonda już się zakończyła.

Czy wybieracie się na Dolnośląski Festiwal Nauki?

Tak
4
Nie
1
Wszystkich głosów: 5


- Profesor Miodek od wielu lat wygłasza wykłady podczas festiwalu nauki, stało się to już tradycją. Na tych spotkaniach zawsze są komplety publiczności. Jeśli chodzi o tematy związane z językiem, to bardzo ciekawą ofertę przygotował Instytut Filologii Klasycznej i Studiów Orientalnych. Będzie między innymi lekcja łaciny po łacinie, ale także warsztaty dotyczące czytania pisma klinowego, najstarszego na świecie – zapowiada profesor Pawłowski.Pełny program Dolnośląskiego Festiwalu Nauki można znaleźć na stronie internetowej www.festiwal.wroc.pl


REKLAMA

To może Cię zainteresować