Koniec dopłat dla Romów? (Posłuchaj)

Dorota Czubaj | Utworzono: 16.08.2014, 08:33
A|A|A

Trwający od 10 lat program pomocy Romom został zakończony. I choć Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji napisało kolejny projekt pomocowy, to blokuje go resort finansów. Dla dolnośląskich Romów, to cios.

W ubiegłym roku zakończył się program pomocy dla tej największej w Polsce mniejszości narodowej. Na Dolny Śląsk wpłynęło przeszło 17 milionów złotych. Ministerstwo finansów poddało jednak dyskusji konieczność kontynuacji projektu. Tomasz Bruder, dyrektor wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego tłumaczy jednak, że program jest nadal kontynuowany:

Maria Łój - nauczycielka wspierająca edukację dzieci romskich mówi, że fundusze zostały znacznie obcięte. Brakło pieniędzy głównie dla najmłodszych. Dzieci nie pojechały na kolonie i nie zostaną im zakupione okulary korekcyjne.

Największym problemem są jednak podręczniki, bez których dzieci nie mogą się uczyć:

Resort finansów nie podaje szczegółów dotyczących ewentualnych zmian. Romowie z Wrocławia są największym beneficjentem programu w Polsce. Dotąd trafiło do nich 20 proc. funduszy przeznaczonych na projekt.

REKLAMA

To może Cię zainteresować