Jakie wyposażenie powinien mieć rower?

Marek Zoellner | Utworzono: 30.07.2014, 14:17 | Zmodyfikowano: 31.07.2014, 14:54
A|A|A

Fot. www.dolnoslaska.policja.gov.pl

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej oraz Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu w dniach od 28 do 31 lipca br. w godz. od 11.00 do 13.30 prowadzą znakowanie jednośladów. Akcja jest prowadzona w rejonie łącznika między pl. Solnym a Rynkiem. Przy okazji mundurowi udzielają porad z zakresu bezpieczeństwa.

Akcja znakowania rowerów prowadzona jest w ramach programu prewencyjnego komendy miejskiej „TWÓJ ROWER - TWOJA WŁASNOŚĆ". Udział w programie jest zupełnie bezpłatny. Wystarczy spełnić tylko kilka wymogów.

Rower powinien być odpowiednio wyposażony:

  • z przodu – w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające;
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Aby przystąpić do programu należy wypełnić formularz - Zgłoszenie przystąpienia do policyjnego programu „Twój Rower - Twoja Własność".

W dokumencie należy wypełnić następujące rubryki: imię, nazwisko, adres zamieszkania, rodzaj i numer dowodu tożsamości, marka roweru, numer roweru.

Na każdy rower przyklejany jest numer identyfikacyjny, który trafia do bazy policyjnej. I jak podkreśla policja:

"oznakowany w ten sposób jednoślad staje się mniej atrakcyjny dla potencjalnego złodzieja. W przypadku kradzieży i odnalezienia jednośladu, łatwiej też można odnaleźć jego właściciela. Każdy właściciel, który przystąpi do programu otrzymuje dokument potwierdzający „tożsamość roweru” oraz dane właściciela".

A co z kaskiem? Obowiązku nie ma, ale z pewnością taka ochrona nie zaszkodzi. Sami zobaczcie, jak może się przydać: ZDJĘCIA: Tak wygląda kask rowerowy po upadkuOczywiście najważniejszy jest rozsądek i to on powinien być podstawowym "wyposażeniem" rowerzysty. Niektórzy o tym wyraźnie zapominają...

 

Sonda
Ta sonda już się zakończyła.

Jak często jeździcie rowerem w mieście?

codziennie
50
raz w tygodniu
4
dwa, trzy razy w miesiącu
1
raz w miesiącu
0
wcale nie jeżdżę
2
Wszystkich głosów: 57

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować