Flamenco najlepszym lekarstwem na depresję w zimowe wieczory!

Radio RAM | Utworzono: 06.12.2007, 17:49 | Zmodyfikowano: 06.03.2008, 22:45
A|A|A

Na początek najnowsza propozycja formacji Chambao, która niedawno koncertowała we Wrocławiu. Ich nowy album „Con Otro Aire” odkrywa przed nami zbiór ciepłych, oryginalnych melodii cudownie zespolonych z głosem wokalistki Marii Del Mar Rodriguez. Muzyka Chambao to zgrabne połączenie stylu flamenco z elektroniką, a ich styl narodził się w Andaluzji i jest dziś określany mianem „flamenco chill”.

Najnowszy album powstał w wyniku inspiracji podróżami, m.in. po Ameryce Łacińskiej, Europie, Afryce i Stanach Zjednoczonych. Aż dziewięć kompozycji z dwunastu zawartych na krążku jest autorstwa Marii Del Mar. Ona także wcieliła się w rolę producentki i słychać, że płyta brzmi znakomicie. Orientalne motywy i jej głos przeniosą nas w egzotyczne rejony świata

Nie brakuje na albumie gości. W utworze „Respira” wystepuje gwiazda muzyki flamenco - Enrique Morente. Kolejną niespodzianką jest meksykański zespół Camila. Ich głosy doskonale uzupełniają się z wokalem Marii. Całość brzmi niezwykle spójnie i pozytywnie. Wydawnictwo „Con Otro Aire” promuje utwór “Popeles Mojados”. Poprawa nastroju gwarantowana!

Jeśli wolicie natomiast flamenco bardziej tradycyjne, przeplatające się zgrabnie z bolerem, tangiem, czy bossa novą, odsyłam do albumu polskiej formacji Noche de Boleros zatytułowanego „Chilli”. Tu ciepłe, akustyczne brzmienia pianina, kontrabasu, akordeonu, skrzypiec i wielu etnicznych instrumentów perkusyjnych mieszają się z ciemnym, zmysłowym głosem Magdy Navarrete, która śpiewa po hiszpańsku i portugalsku.

Noche De Boleros pracują na swój sukces już od ponad sześciu lat. Efektem jest wydany właśnie debiutancki album "Chilli", który opowiada o epoce, gdy nie istniały przeprodukowane przeboje, lecz piękne piosenki. Autorskie kompozycje, latynoskie brzmienia, fantastyczny głos - to tylko niektóre atrybuty wydawnictwa. Na singla promującego płytę wybrany został utwór „El ultimo domingo”, czyli hiszpańską wersję tematu „Ta ostatnia niedziela” do muzyki Jerzego Petersburskiego. Brzmi kapitalnie! Trzymam za nich kciuki i przypominam skład zespołu. A są w nim nie tylko polscy muzycy:

Główny vocal: Magdalena Navarrete
Drugi vocal (prawdziwie kubański) oraz gitara: Renell Valdes Cepero
Piano - fantazja, aranżacja: Kamil Kucharczyk
Saxofon altowy, tenorowy, flet poprzeczny, akoredeon - głowa pełna pomysłów: Marcin Świderski
Kontrabas, gitara basowa - wybitne brzmienie: Maciej Szczyciński Konga, instrumenty perkusyjne - "złota rączka": Mikołaj "Miki" Wielecki
Perkusja, bongosy - energia, czarne granie, biały charakter: Jose Manuel Alban Juarez

Mam nadzieję, że muzyka, którą proponuję przypadła Wam do gustu. A jeśli wciąż wahacie się nad kupnem płyt, zapraszam na 89,8 w najbliższą sobotę 8 grudnia po godz. 20.00. Wtedy w Radiu RAM zabrzmi muzyka Chambao i Noche de Boleros. Nie zabraknie też Michela Camilo. Wszak to pokrewna im dusza!

Do usłyszenia!

REKLAMA