Wegańska uczta z naleśnikami w "Kulinarnym Wrocławiu"

Anna Fluder | Utworzono: 26.06.2014, 20:05 | Zmodyfikowano: 02.02.2021, 17:36
A|A|A

Latająca Kuchnia Kapitana Chilli to kulinarny projekt Dominiki Józali, Izy Wiśniewskiej i Hani Kotowskiej, który powstał z potrzeby realizacji pasji, ale też chęci propagowania zdrowego, różnorodnego i smacznego jedzenia bez korzystania z produktów pochodzenie zwierzęcego. Dla nich weganizm to nie tylko jedzenie roślin i warzyw, ale też styl życia:

Wegetarianizm, weganizm, ekologia - tematy długie jak rzeki, dlatego skoncentrowaliśmy się na tym co w "Kulinarnym Wrocławiu" najważniejsze, czyli propozycjami na wegański stół. Goszczące w programie Dominika i Iza zaskoczyły wielu tradycjonalistów, bo okazało się, że naleśniki ukręcamy bez jaj - na słodko, albo wytrawnie - i to nie żart! Dla miłośników konkretów na talerzu były kotlety z warzyw, na gorące lato chłodniki na bulionie, a na deser tort, jak zapewniają dziewczyny najlepszy na świecie. Eksperymenty to specjalność Dominiki, Izy i Hani, a kilka podpowiedzi poznaliśmy w niedzielę.

Od propozycji chłodników aż zakręciło się w głowie, ten zaproponowany wybrany został zupełnie przypadkowo, cukiniowo-ogórkowy:

Chłodnik cukiniowo-ogórkowy ze śmietanką ryżową i bazylią

2 ogórki
2 cukinie
1-2 cytryny
3 ząbki czosnku
1 awokado
ok. 500 ml śmietanki ryżowej
doniczka bazylii

Ogórki obrać i wypestkować. Zetrzeć na tarce. Cukinię obrać i pokroić w dużą kostkę, nasmarować oliwą i posolić. Wyłożyć na blaszkę z papierem do pieczenia i piec w 180 stopniach ok. 20 min, tak aby była miękka. Połączyć w garnku ogórka i cukinię. Awokado przekroić, usunąć pestkę i łyżką wybrać awokado ze skórki. Dodać do ogórka i cukinii. Wcisnąć ząbki czosnku, wlać wyciśnięty sok z cytryny, śmietankę oraz listki bazylii (kilka można zachować do dekoracji). Wszystko zmiksować blenderem. Mocno schłodzić w lodówce i podawać.

Śmietanka ryżowa

1 szklanka płatków ryżowych
1 szklanka niesłodzonego mleka sojowego do ugotowania płatków
1 szklanka przegotowanej wody
sok z 1 cytryny
1/4 szklanki oliwy z oliwek lub oleju
sól

Zalać płatki mlekiem w garnku i zagotować, gotować na małym ogniu około 2 minuty. Po ugotowaniu odstawić żeby ostygły. Jak już ostygną dodać sok z cytryny (zamiennie może być też woda z ogórków kiszonych, ale do tego chłodnika cytryna będzie lepsza), oliwę, wodę. Wszystko zblendować, dosolić do smaku. W razie potrzeby można dolać więcej wody.

Większość z nas nie wyobrażała sobie naleśników bez jaj i mleka, ale jak mówią weganki, o ile z bezą byłoby trudniej (ale też można!) to naleśnik wcale nie jest wielkim wyzwaniem:


Kiedy placki już gotowe można poszaleć z ich wypełnieniem:

Naleśniki na ciemnym piwie z brokułami, dynią, czerwonym ryżem i cieciorką

ciasto naleśnikowe:
mąka pszenna,
woda
ciemne piwo
olej
sól
gałka muszkatołowa
wszystkie składniki
Wszystkie składniki mieszamy do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Zamiast piwa i wody można dodać mleko sojowe. Ciasto wylewamy porcjami na rozgrzaną teflonową patelnię. Jeśli nie odchodzą od patelni, to można dodać więcej oleju.

farsz:
dynia piżmowa
ryż czerwony
2cebule
3 ząbki czosnku
cynamon
słodka papryka,
tymianek
cynamon
anyż
pieprz cayenne
oliwa

Brokuły podzielić na różyczki. Wrzucić na osolony wrzątek i gotować 4-5 minut. Po odcedzeniu przelać zimną wodą, aby nie straciły koloru. Kiedy wystygną, drobno posiekać. Dynię obieramy i kroimy w kostkę. Ryż czerwony płuczemy i gotujemy w podwójnej ilości wody. Cebulę kroimy w kostkę. Czosnek obieramy i kroimy w plasterki. Rozgrzewamy na patelni oliwę i krótko przesmażamy na na niej czosnek. Wystarczy moment, trzeba uważać, żeby czosnek się nie przypalił, wtedy zgorzknieje. Dorzucić cebulę i smażyć, aż lekko się zrumieni. Dosypać przyprawy i chwilę przegrzać je na patelni. Dodać dynię, sól i chwilę przesmażyć. Przykryć patelnię pokrywką i dusić aż dynia zmięknie. Połączyć farsz: cebulkę duszoną z dynią, ryż oraz brokuły. Faszerować nim naleśniki i chwilę zapiekać w piekarniku, aby były ciepłe. Można zapiec je pod beszamelem albo podać z sosem pomidorowym.

Poza warzywami, owocami, strączkami niezwykle ważne w kuchni wegańskiej są przyprawy, a jest w czym wybierać i warto o tym pamiętać:

Hani, z Dominika i Izą nie było, ale z okazji jej urodzin, jak wisienka na koniec spotkania, pojawił się tort, prawdziwy rarytas dla łasuchów:

Tort na waniliowym biszkopcie przekładany kokosową śmietanką i malinami.

400g ekologicznej mąki pszennej typ 550
300g cukru pudru
1 łyżeczka soli
2 łyżeczki sody
1 łyżka pasty waniliowej
160ml oleju roślinnego
2 łyżki octu jabłkowego
480ml wina musującego (np. proseco) lub cydru
śmietanka z 3 puszek mleka kokosowego (400 ml)
0,75 kg malin

W jednej misce połączyć suche składniki: mąkę przesiać przez sitko, dodać cukier puder, sól, sodę. Wymieszać. W drugiej misce połączyć mokre składniki, wino musujące, olej, ocet jabłkowy i pastę waniliową i wymieszać. Przed ich połączeniem nagrzać piekarnik na 180 stopni z termoobiegiem i naszykować tortownicę. Wysmarować olejem roślinnym i obsypać mąką,
Dodać mokre składniki do suchych i dokładnie wymieszać. Wylać na foremkę. Biszkopt piec ok. 50 minut. Z piekarnikami różnie bywa i każdy piecze po swojemu, więc najlepiej skontrolować stan ciasta wbijając wykałaczkę. Jeśli jest sucha i nie osadza się na niej surowe ciasto znak to, że ciacho gotowe. Kiedy wystygnie, naciąć brzegi tak aby uzyskać trzy warstwy ciasta. Delikatnie wsunąć nitkę lub specjalną strunę i przeciąć ciasto.

Mleko kokosowe najlepiej zakupić dzień wcześniej i wstawić do lodówki na noc aby wytrąciła się gęsta śmietanka. Na drugi dzień wystarczy zebrać gęstą śmietanę (nie używać wody, która zostanie na dnie) i ubić z cukrem pudrem.
Warstwy biszkoptu przełożyć śmietaną i malinami. Po złożeniu tortu nałożyć śmietanę na wierzch i boki, a następnie obsypać wiórkami kokosowymi.

Smacznego i na zdrowie!

REKLAMA