Własne "M" - Strefa Stylu zagrała na giełdzie

Anna Fluder | Utworzono: 31.05.2014, 19:26 | Zmodyfikowano: 02.06.2014, 08:33
A|A|A

fot. radioram.pl

Z ekspertami rynku nieruchomości rozmawialiśmy o nowościach, doradztwie, ale też o tym jak znaleźć wymarzony dom, dlaczego warto korzystać z pomocy doradców, jakie są sposoby i możliwości finansowania zakupów i jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas przy zakupie domu, mieszkania czy działki budowlanej.

Grażyna Siennicka - przedstawiciel firmy Świat Nieruchomości z pl. Solnego 16., licencjonowany pośrednik, długoletni członek DOSPON (Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami) mówiła o tym jakie korzyści płyną z pomocy pośrednika przy kupnie bądź sprzedaży nieruchomości. Jedną z najważniejszych jest znajomość wszystkich prawnych i rynkowych uwarunkowań, które nie będą nam spędzać snu z powiek. Współpraca między pośrednikami daje zainteresowanym większą szansę na znalezienie tego wymarzonego "m". Dobrze jest też poznać się lepiej, spotkać przy kawie i koniecznie wspólnie obejrzeć nieruchomość.

Leszek Juszczak, współwłaściciel firmy Świat Nieruchomości, licencjonowany pośrednik , długoletni członek DOSPON, mówił o zaskakujących nas okolicznościach bez naszej znajomości praw i warunków określających daną nieruchomość. Nie zawsze nasz wymarzony projekt będzie mógł być zrealizowany na wybranej przez nas działce. Procedury pozyskiwania zezwoleń na zrealizowanie naszych planów też mogą okazać się nie tylko wymagające znajomości wielu paragrafów, ale i poświęcenia temu czasu. Nie należy się jednak zniechęcać, ale wybrać sobie doświadczonego pośrednika, który przypilnuje by potencjalne błędy nie kosztowały nas więcej niż jego prowizja.

Ewelina Białek, rzeczoznawca majątkowy w firmie Świat Nieruchomości, wyjaśniała czym jest wycena nieruchomości czyli wartość określona przez rzeczoznawcę majątkowego. Także o tym, że operat szacunkowy niezbędny jest przy kredycie czy sprawach spadkowych, ale nie koniecznie gdy chcemy sprzedać nieruchomość. Znaczne różnice przy wycenie biorą się z opinii danego rzeczoznawcy opartej o wiedzę z danego rynku.

Mirosław Juszczak, współwłaściciel firmy Świat Nieruchomości, licencjonowany pośrednik i rzeczoznawca majątkowy, długoletni członek DOSPON, zwracał uwagę na opłaty adiacenckie i planistyczne. Ta pierwsza pojawia się wówczas gdy nasza działka czy ziemia zyskuje na wartości bo gmina zainwestowała i np. przyłączyła media (woda, kanalizacja), albo wybudowała drogę. Druga gdy zyskujemy dzięki przekształceniom wynikającym z zagospodarowania przestrzennego i np. nasza ziemia dotychczas rolna zyskuje status budowlany co daje nam możliwość sprzedania jej za wyższą cenę.

Beata Góra, doradca do spraw kredytów hipotecznych z Centrum Kredytowego z KREDYTem za PAN BRAT, przestrzegała, że nie wszystko złoto co się świeci. Dobrze jest poznać wszystkie koszty około kredytowe nim zdecydujemy się podpisać umowę, a niska marża może skutkować właśnie takimi dodatkowymi np. ubezpieczeniami, których raty wliczane są w nasz kredyt. Zdaniem eksperta 30-letnie zadłużenie ma więcej plusów niż minusów i nie należy się na wyrost stresować pogorszeniem warunków bytowych, a raczej myśleć o wcześniejszej spłacie zadłużenia gdy możemy sobie na to pozwolić. "MDM" to nie zawsze program spełniający nasze marzenia, bo rzadko nasze oczekiwania znajdują odzwierciedlenie w propozycjach deweloperów, a kredyt nie może być poszerzony o środki na wykończenie naszego wymarzonego "M".

Na koniec Mirosław i Leszek Juszczak, właściciele firmy Świat Nieruchomości przestrzegali przed podejmowaniem decyzji pod presją chwili. Zawieranie umów z potrzeby szybkiego pozyskania funduszy pod zastaw nieruchomości lub z elementem przewłaszczenia może się skończyć utratą nie tylko mieszkania czy domu ale długami na kolejne lata. Zatem przed podjęciem takiej decyzji warto skorzystać z podpowiedzi i pomocy pośredników sprawdzonych i renomowanych na rynku firm. Bywa i tak, że ostateczne rozwiązanie okaże się dużo prostsze i bez pogrążających nas na całe życie decyzji.
Anna Fluder

REKLAMA

To może Cię zainteresować