Zdrojewski da pieniądze na Europejską Stolicę Kultury

Radio RAM | Utworzono: 30.05.2014, 09:14
A|A|A

foto: www.zdrojewski.info

Jest projekt uchwały rady ministrów w sprawie rządowej pomocy przy organizacji Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku we Wrocławiu. Z dokumentu wynika, że miasto może liczyć na wsparcie w wysokości ponad 200 mln zł. Uchwała ma być przyjęta na początku czerwca.

Bogdan Zdrojewski został europosłem i odchodzi ze stanowiska. Wrocław czeka na pieniądze, bo przygotowania do realizacji stolicy kultury powinny już zdecydowanie przyśpieszyć. Sam program nie był jeszcze zaprezentowany w całości, ale minister kultury chce konsultacji społecznych w tej sprawie, więc poszczególne wydarzenia i wrocławski pomysł zostaną upublicznione. Jeśli pomoc rządowa zostanie utrzymana na poziomie zapisanym w uchwale, stolica regionu na organizacje ESK w 2016 roku będzie miała blisko 300 mln zł.

Po ogłoszeniu wyników wyborów do PE minister Zdrojewski powiedział też portalowi prw.pl, że przekaże pieniądze na muzeum na terenie zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej. Miasto dostanie odpowiedź o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o dotację dla nowej instytucji kultury. Aby jednak wszystko znalazło swój szczęśliwy finał konieczna jest jedna rzecz - miasto musi zdeklarować, że zrealizuje ten projekt w całości, nawet przy niższej dotacji - mówi Zdrojewski.

Muzeum ma prowadzić Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Na ekspozycji prezentowane będą materiały dotyczące najnowszej historii Wrocławia. Lokalizacja nie jest oczywiście przypadkowa - zajezdnia to symboliczne dla Wrocławian miejsce, w którym rodziła się dolnośląska Solidarność.

Kilkanaście dni temu Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na budowę Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej. Zainteresowane firmy mają czas na składanie ofert do 10 czerwca. Placówka ma kosztować 30 mln zł.

REKLAMA

To może Cię zainteresować