Strefa Stylu RAM Dla Zdrowia i Urody

Anna Fluder | Utworzono: 16.05.2014, 13:42 | Zmodyfikowano: 02.06.2014, 10:09
A|A|A

Program specjalny zagraliśmy z Restauracji Novocaina. Naszymi gośćmi byli eksperci z wielu dziedzin medycyny i słuchacze mający sposobność porozmawiać indywidualnie na nurtujące ich zagadnienia. Mówiliśmy o tym co ważne i nie unikaliśmy, czasem krępujących i wstydliwych, pytań.

Naszym pierwszym ekspertem była doktor n.med. Dorotą Wickiewicz, z kliniki InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa, przy ul. Dąbrowskiego 44 we Wrocławiu. Głównym tematem naszej rozmowy była niepłodność i jej przyczyny. Usłyszeliśmy, że pierwszym jej sygnałem jest rok współżycia partnerów i brak ciąży. Przyczyny bywają różne. Od tych warunkowanych wiekiem, po 30 roku życia kobiety, szanse na zajście w ciążę maleje, po te medyczne jak np. choroby tarczycy czy niemedyczne : palenie, stres i wpływ pola magnetycznego na panów. Telefony komórkowe noszone w kieszeni  nie sprzyjają płodności. Paniom nie sprzyja natomiast zarówno nadwaga, jak i niedowaga.

O profilaktyce i leczeniu chorób kobiecych, a przede wszystkim nowoczesnych metodach radzenia sobie z endometriozą opowiadał dr Mikołaj Karmowski z Coramed - Centrum Ginekologii Jutra oraz Leczenia Endometriozy przy ul.Olszewskiego 58 we Wrocławiu. Tym razem usłyszeliśmy, że ta choroba to jedna z podstawowych przyczyn niepłodności, a cierpi na nią, w różnym stopniu zaawansowania, co czwarta kobieta w okresie rozrodczym. Najczęstszym objawem są silne bóle brzucha, a nawet biegunka w czasie menstruacji. Endometrioza nie wykryta w porę i nie leczona ma bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia kobiety i wówczas ratunek pozostaje tylko w chirurgii.

Dr dermatolog Sebastianem Matwiejczykiem z ESDERM Specjalistyczna Praktyka Lekarska przy ul. Gajowickiej 170/2 we Wrocławiu, przygotowywał nas na lato. Mówił o tym jak ważne jest przed dłuższą kąpielą słoneczną, zwłaszcza w krajach gdzie panują tropiki, "zahartowanie" skóry krótszymi chwilami na słońcu i przy osłonie filtrem UV dobranym do potrzeb naszej skóry. Poparzenia słoneczne mogą nie tylko zepsuć nasz wypoczynek, ale też spowodować trudno odwracalne zmiany. Medycyna nie jest oczywiście bezradna bo jak przekonywał lekarz, fotoodmładzanie zabiegami laserowymi jest możliwe, ale lepiej zapobiegać fotostarzeniu niż leczyć.

Kolejnym poruszanym tematem był problem zakrzepicy w aspekcie zbliżających się podróży wakacyjnych i trybu życia niemal w bezruchu. Dr Tomasz Szczepański, specjalista chorób wewnętrznych i ultrasonografista z Centrum Medycznego Golden Care przy ul. Kukuczki 5 we Wrocławiu, na krótki spacer wysłał przede wszystkim księgowe i informatyków. Przestrzegał przed długim siedzeniem w samolocie, aucie czy przy biurku, które ogranicza krążenie krwi, a co za tym idzie pompowanie jej do serca. Uważnie powinniśmy obserwować pojawiające się na naszych nogach obrzęki i opuchliznę, zwłaszcza gdy ma to miejsce tylko na jednej nodze. W takim wypadku wskazane jest badanie USG Dopller, które może potwierdzić lub wykluczyć zator w konsekwencji prowadzący do zakrzepu płucnego. Żadnych zmian widocznych i odczuwalnych w kończynach dolnych nie należy lekceważyć i tłumaczyć sobie tylko zmęczeniem.

O tym, jak ważna jest pielęgnacja zębów by uśmiech był zdrowy i piękny opowiadał lekarz stomatolog, specjalizującym się w implantologii, Andrzejem Warchlewskim z Akademii Implantologii i Stomatologii Estetycznej Platinum, ul. Księcia Witolda 49 we Wrocławiu. Dowiedzieliśmy się, że wróg w postaci kamienia może być ukryty pod dziąsłem. Niezwalczany w najpoważniejszej konsekwencji może prowadzić do próchnicy, a ta pozbawić nas zębów. Tu żartów nie ma i nie będzie nam do śmiechu gdy nawet utrata jednego zęba spowoduje efekt domina i kolejne również będą coraz słabsze. Nie ma zatem co zwlekać, bo pomoc implantologa nie zdarza się tylko w przypadku ekstremalnych wypadków. Do poprawy uśmiechu, nie tylko przed własnym weselem czy wakacjami, można wykorzystywać także licówki i scaling.

Na koniec naszego spotkania przygotowywaliśmy się do wakacyjnych wyczynów i sportów nie zawsze ekstremalnych, ale czasem przez zimę zapomnianych i nietrenowanych. Doktor n.med. Robert Zdziarski z Prywatnej Przychodni Specjalistycznej Medical Complex, ul. Grabiszyńska 165 we Wrocławiu, przestrzegał przed zrywaniem się z kanapy i forsowaniem bez rozgrzewki kolejnych kilometrów, aż do wycieńczenia organizmu, stawów i mięśni. Maratony może nie są dla każdego, ale basen nikomu nie zaszkodzi, a pływanie doskonale wpływa na wszystkie partie naszego ciała, nawet głowa jest wolna od niepokojących nas myśli. Pracując wiele godzin w pozycji siedzącej dobrze jest czasem "pohuśtać diabła" czyli wykonać kilka okrężnych ruchów stopami, a jak wybieramy rower, to na zdrowie dla naszego kręgosłupa najlepszy jest "holender".

Od naszych ekspertów życzenia zdrowych i pięknych wakacji dla wszystkich.REKLAMA

To może Cię zainteresować