Muzyczny Wrocław: Leszek Cichoński

Radio RAM | Utworzono: 30.04.2014, 10:04 | Zmodyfikowano: 01.05.2014, 15:23
A|A|A

fot. P. Chrzanowski

To już dwunasty raz, kiedy fani gitarowego grania będą mogli spróbować swoich sił w biciu Gitarowego Rekordu Guinnessa w ramach Thanks Jimi Festival.

Ta cyklicznie organizowana impreza przez ponad dekadę obecności na mapie koncertowej Wrocławia zyskała sobie miano kultowej i co roku gromadzi na wrocławskim Rynku ludzi z całej Polski i Europy, którzy podejmują próbę bicia Rekordu Guinnessa we wspólnym graniu na gitarze utworu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa.

Festiwal stał się jedną z wizytówek Wrocławia. Z roku na rok wzmacnia swój międzynarodowy charakter i sprawia, że o naszym mieście można usłyszeć w największych światowych mediach. Sceny z wrocławskiego Rynku emitowane są m.in. przez telewizje: Al Jazeera, RTL czy największą amerykańską stację CBS.

fot. P. Chrzanowski

Pomysłodawca projektu Leszek Cichoński wielokrotnie podkreślał, że Gitarowy Rekord Guinnessa nie jest jedynie świętem zawodowych gitarzystów, bowiem w zabawie może wziąć udział każdy.

fot. M. Mietloch

– Tak naprawdę, żeby z nami zagrać, wystarczy tylko instrument, obecność na wrocławskim Rynku i zapał. Liczy się dobra zabawa – podkreśla Cichoński.

Fani gitarowego brzmienia spotykają się na wrocławskim rynku oraz Wyspie Słodowej również po to, aby posłuchać dobrej muzyki w wykonaniu światowych wirtuozów gitary. Co roku oprócz części rekordowej, na scenie Thanks Jimi Festival pojawiają się gwiazdy światowego formatu.

fot. Marcin Tomaszuk

Kogo zobaczymy i posłuchamy w tym roku na wrocławskim Rynku i Wyspie Słodowej, czym tegoroczna edycja będzie się wyróżniać oraz, przede wszystkim, jaki jest plan działań na  czwartkową (1 maja) próbę bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa po godz. 18 w programie Muzyczny Wrocław opowie Leszek Cichoński.

Leszek Cichoński to wrocławski gitarzysta, wokalista bluesowy, kompozytor i aranżer. Na profesjonalnej scenie zadebiutował w 1981 roku w zespole CDN, grając z Pawłem Kukizem podczas imprezy Rock na Wyspie. W 1982 roku wystąpił na Festiwalu w Jarocinie, zaś od 1984 roku zwrócił się stylistycznie w kierunku bluesa. Grał w tym okresie między innymi z formacjami Grupa Bluesowa, WO czy Pazur.

W swojej 28 letniej karierze scenicznej zagrał m.in. z Tadeuszem Nalepą, Wojciechem Karolakiem, Jackiem Krzaklewskim, Jerzym Styczyńskim, Grzegorzem Skawińskim, Janem Borysewiczem, Johnem Jaworowiczem, Pistol Petem, Stanem Skiby, Kennym Carrem, Carlosem Johnsonem, Tonym McPhee czy Johnym Tuckerem.

W latach 1986-1987 wraz z grupą Blue Experience zagrał cykl koncertów poświęconych Jimiemu Hendrixowi. Był to początek wielkiej przygody, która pozwoliła Cichońskiemu rozsławić Polskę i swoje rodzinne miasto biciem Rekordu Guinnessa.

Cichoński jako pierwszy w Polsce opracował instruktażowy kurs gry na gitarze. Ponadto opracował i zarejestrował dwanaście odcinków telewizyjnego kursu „Blues-Rock Guitar” z udziałem Jerzego Styczyńskiego, Grzegorza Skawińskiego i Jana Borysewicza, emitowanego przez TV Edukacyjną, TVP1, TVP Polonia, oraz wydanego na kasecie VHS. Poza publikacją podręczników i tworzeniem filmów instruktażowych, Leszek Cichoński od 1992 roku organizował wakacyjne warsztaty „Lato z Bluesem” w Brodnicy i Radkowie, „Blues nad Bobrem” w Bolesławcu i „Blues Express” w Zakrzewie.

REKLAMA

To może Cię zainteresować