Poznać i zrozumieć konia

Anna Fluder | Utworzono: 26.04.2014, 20:52 | Zmodyfikowano: 26.04.2014, 19:09
A|A|A

fot. arch. prywatne

Bomba w górę na Partynicach to początek sezonu na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych. To także doskonały moment do lepszego poznania tych pięknych zwierząt, które od najdawniejszych czasów służyły człowiekowi.

Czy znamy je dobrze? Czy tylko z obrazków?  Czy rozumiemy czy tylko tresujemy? Dlaczego koń pomocy szuka właśnie u człowieka?

Odpowiedzi na te pytania poszukiwał i rozwiązania odkrywał Jerzy Sawka.

Dziennikarz, zaklinacz koni, dyrektor Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych przy Sobotniej kawie toczył opowieści m.in. o wsiadaniu na konia z płotu, o włóczędze wierzchem przez góry Montany i ujarzmianiu najdzikszych koni."Z końmi mam do czynienia od dziecka. Z bratem Henrykiem, dziś znanym rysownikiem satyrycznym, mieliśmy własnego wierzchowca i na nim uczyliśmy się sztuki jeździeckiej. Od lat 90. hodowałem własne konie. Na folblucie  o imieniu Czar przygotowywałem moją  bratanicę Karolinę do roli Nel w „Pustyni i w puszczy”. Miałem jedne z pierwszych w kraju quarter horse. Przez lata moim podstawowym wierzchowcem był Damar, koń Bohuna w „Ogniem i Mieczem”.Próbowałem wszystkich dyscyplin jeździeckich: skoków, ujeżdżenia, WKKW, jazdy na koniach wyścigowych, powożenia, eksperymentowałem z polo. Byłem pierwszym Polakiem, który pod Wiedniem brał kursy u Tomasa Barty, trenera tworzącego podwaliny westernu w Polsce. Ale moją największą pasją od ponad trzydziestu lat są włóczęgi wierzchem." - czytamy na blogu Jerzego SawkiPrzy Sobotniej kawie mogliśmy posłuchać:

Końskie uszy i oczy - nie lekceważmy zmysłów

Henryk i Jerzy, bracia dwaj - rysujący konie

Polonistyka we Wrocławiu - kowbojskie podróże

Z końskiego grzbietu - góry MontanyW Argentynie - bycie gaucho cieszyZaklinacz koni - ujarzmianie folbluta Sang JangaWięcej o historii Sang Janga, innych koniach, metodach naturalnych i niezwykłych efektach treningów prowadzonych przez Jerzego Sawkę na stronie: jerzysawka.com

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować