Kuba Stankiewicz gra Victora Younga

Wojciech Jakubowski | Utworzono: 04.04.2014, 13:22 | Zmodyfikowano: 09.04.2014, 13:44
A|A|A

fot. Michał Siergiejewicz

Duet Stankiewicz & Oleszkiewicz zagra utwory Victora Younga, kompozytora polskiego pochodzenia podczas 50. Jazzu Nad Odrą. Z pianistą rozmawialiśmy m.in. o fascynującej historii muzyka, którego piosenki zna cały świat.

Jeszcze nie tak dawno Kuba Stankiewicz opowiadał nam o swojej ostatniej płycie z utworami Wojciecha Kilara, a teraz szykuje już nowe przedsięwzięcie: Victor Young Project. Koncert pod tym tytułem pianista zagra z Darkiem Oleszkiewiczem w środę, 9 kwietnia w ramach Jazzu Nad Odrą

To będzie pierwsza prezentacja tego projektu, który został przygotowany z myślą o nagraniu płyty.

Przy okazji, w sposób fascynujący, Kuba Stankiewicz opowiedział nam historię muzyka, który wychowywał się w Warszawie i tam, jeszcze przed I wojną światową, ukończył konserwatorium. Polskę opuszczał w dramatycznych okolicznościach by trafić ostatecznie do Stanów Zjednoczonych, o czym również szerzej wspominamy.

Jednak najważniejszy jest fakt, że choć takie standardy jazzowe jak: "When I Fall In Love", "My Foolish Heart" czy "Stella by Starlight", do dziś wykonywane są przez kolejne pokolenia wokalistek i wokalistów, to jednak mało kto wie, także w USA, że ich kompozytorem jest właśnie Victor Young.

- To postać zapomniana i niedoceniana, mimo że jego wkład w historię muzyki jest nie mniejszy niż chociażby Georga Gershwina - opowiada Kuba Stankiewicz, który podczas środowego koncertu zamierza sięgnąć również i po te mniej znane kompozycje Younga.

Kuba Stankiewicz & Darek Oleszkiewicz Victor Young Project, środa, 9 kwietnia g. 20.30, Impart

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować