Drony: Fantastyka stała się rzeczywistością

Michał Hamburger, wsp. Marek Zoellner | Utworzono: 03.04.2014, 21:20
A|A|A

fot. Wikipedia

Oczywiście wszystko zależy od zasobności portfela. Zabawki, które co prawda wzniosą się w powietrze, ale nawet z wyglądu nie przypominają tych z filmów SF, można kupić już za 70-100 zł.

Cena zależy głównie od parametrów technicznych oraz wyposażenia, które bezzałogowa maszyna sterowana na odległość (np. przez smartfona), poniesie na swoim pokładzie.

A sprzętem tym może być przede wszystkim kamera, która zarejestruje obraz z powietrza. Pułap cenowy rośnie wraz z wymaganiami. Lepszej jakości sprzęt można już kupić za 2000 tysiące złotych. Ale są i takie za 40 tysięcy... dolarów.

Drony to już nie tylko domena wojskowych służb wywiadowczych. Mają zastosowanie w wielu cywilnych dziedzinach, niedługo ich obecność nie będzie dziwić nikogo.

"Resort obrony chce, by wśród samolotów bezzałogowych zamawianych dla polskiej armii było jak najwięcej dronów produkowanych w kraju - zadeklarował szef resortu obrony Tomasz Siemoniak (...)" - żródło: Wirtualna Polska.

Firma Amazon, która wkrótce otworzy swoje centrum pod Wrocławiem, opowiadała, że zamierza za ich pośrednictwem dostarczać przesyłki swoim klientom. To, jak się okazało, miał być jednak tylko zabieg marketingowy (ZOBACZ).

Równie odważna wizja pojawiła się w Chinach, gdzie dronowy biznes kurierski już dostał zielone światło (CZYTAJ). Być może poważniejszą deklaracją okaże się także ta, którą ogłosił Facebook. Firma planujeza pośrednictwem dronów dostarczać internet do obszarów, w których dostęp do sieci internetowej jest ograniczony.

ZOBACZ: Ile kosztuje zrobienie drona własnoręcznie?

Pomysłów jest tyle, ilu użytkowników. Drony wykorzystywali już przemytnicy narkotyków (ZOBACZ), natomiast TUTAJ można przeczytać o "latających złodziejach danych i porywaczach robotów".

My przy wyborze filmów pozostaliśmy przy bardziej łagodnej formie stosowania tych urządzeń. Od jakiegoś czasu są one także chętnie wykorzystywane do obserwacji ciekawych miejsc, m.in. na Dolnym Śląsku. Zarejestrowane z powietrza obrazy są coraz lepsze technicznie i coraz ciekawsze.

 Bezzałogowy statek latający [ang. Unmanned Aerial Vehicle], dron
Statek powietrzny, który nie wymaga do lotu załogi obecnej na pokładzie oraz nie ma możliwości zabierania pasażerów, pilotowany zdalnie lub wykonujący lot autonomicznie. Bezzałogowe statki latające obecnie wykorzystywane są głównie przez siły zbrojne, stosuje się również w badaniach naukowych. W Polsce projekty i badania nad UAV prowadzi m.in. Politechnika Wrocławska.

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować