Pamiętajmy o ofiarach Holokaustu

Wojciech Jakubowski | Utworzono: 27.01.2014, 15:21 | Zmodyfikowano: 27.01.2014, 17:54
A|A|A

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu był pretekstem do zaplanowania w poniedziałkowe popołudnie szeregu wydarzeń w Synagodze Pod Białym Bocianem.

Obok pokazu filmu dokumentalnego "Portrecista" o Wilhelmie Brasse, fotografie z Auschwitz Birkenau, organizatorzy przygotowali także spotkanie z Anną Dobrowolską, autorką niezwykłej opowieści o tym dokumentaliście. Książka "Fotograf z Auschwitz" powstała na podstawie wspomnianego filmu Irka Dobrowolskiego i zawiera nie tylko historię głównego bohatera, ale i bogaty wybór jego fotografii, jakie wykonał podczas pobytu w obozie koncentracyjnym.

- To niezwykły dokument o tamtych czasach. Jego znaczenie jest ogromne, bowiem osób, które przeżyły koszmar obozu i wciąż mogą nam tę historię przekazać, jest coraz mniej. Ta książka ma także odniesienie do współczesności, bowiem wciąż wiele ludzi, jak chociażby Białorusini, walczy o wolność  -  powiedziała Bente Kahan, która w studiu Radia RAM zapraszała na spotkanie w synagodze.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zorganizowano również koncert, który wypełnią dzieła polskich kompozytorów pochodzenia żydowskiego, w wykonaniu solistów związanych z wrocławską Akademią Muzyczną.

- Dzieła piękne, choć mało znane, zatem wieczorny koncert w synagodze to niepowtarzalna okazja by te utwory poznać i odkryć takich twórców jak: Joseph Szulc, Joseph Achron czy Ernest Bloch - polecała Bente Kahan.

Fundacja prowadzona przez naszego gościa ma także szereg planów na najbliższą przyszłość. Bente Kahan zachęcała wszystkich wrocławian do nauki języka jidisz, choć nie ukrywała, że w tym roku fundacja przygotowała szereg propozycji głównie z myślą o paniach.

Z propozycjami Fundacji Bente Kahan można zapoznać się na oficjalnej stronie internetowej.

REKLAMA

To może Cię zainteresować