Europejsko i w dobrym tonie

Radio RAM | Utworzono: 10.10.2013, 12:30
A|A|A

fot. Justyna Chybalska

Odkrywanie tajemnic zabytkowych hoteli Europejskiego, Polonii, Piasta i byłego Granda, opowieści o nowym, modnym już miejscu spotkań we Wrocławiu i zaproszenie na aromatyczną kawę w stylowym wnętrzu najstarszej we Wrocławiu kawiarni - Kawiarni Europejskiej.

Ulica Piłsudskiego była kiedyś główną ulicą handlową Wrocławia, najbardziej uczęszczanym deptakiem spacerowym, przyciągała najważniejszymi we Wrocławiu salami kinowymi, to tu najczęściej zatrzymywali się przyjeżdżający do Wrocławia goście. Inne rejony naszego miasta piękniały, Piłsudskiego straciła na znaczeniu.

Ostatnie lata przynoszą znaczące zmiany – przestrzeń między pięknie odrestaurowanym Dworcem Głównym a na nowo postawionym budynkiem Teatru Muzycznego „Capitol” wypełnia świeżo odrestaurowane hotel  „Europejski” , w przyszłym roku ma ponownie zostać otwarty hotel  „Piast”, za chwilę do świetności ma wrócić budynek NOTu, za kilka miesięcy odnowiona zostanie fasada hotelu „Grand” ( choć co będzie w środku na razie nie wiadomo), przed ulicą kolejne inwestycje.  Życie wraca tu na dobre.

Radio RAM zawitało na Piłsudskiego, by opowiedzieć o jego przeszłości i przyszłości.

Z  profesor Agnieszką Zabłocką-Kos  z Uniwersytetu Wrocławskiego wędrowaliśmy dawną aleją Ogrodową ( tak się nazywała Piłsudskiego od niemal początku do końca wojny) – przy okazji dowiedzieliśmy się, że wbrew nazwie,  to  nie ogrodnicy, tylko patrycjat miejski zamieszkiwał tę okolicę.  O przeszłości hotelu „Piast” ze swadą opowiedział Zbigniew Meinert,  a sekrety funkcjonowania hotelu „Europejskiego” dzisiaj zdradziła nam jego dyrektor, Klaudia Radwańska. Na znakomitą zieloną herbatę i pyszne ciasto zaprosiła słuchaczy kierownik kawiarni Europejskiej, Bożena  Szymańska.  Plany dotyczące dalszego zagospodarowania przestrzeni ulicy Piłsudskiego snuł dyrektor Teatru Muzycznego Capitol, Konrad Imiela.

Na program zapraszał sponsor Hotel Europejski i najstarsza w mieście Kawiarnia Europejska przy ul. Piłsudskiego. Europejskie miejsce spotkań dla wrocławian... i nie tylko.

 

 

 

  

REKLAMA