Kolejna nominacja dla Kamińskiego

Jan Pelczar | Utworzono: 10.01.2013, 15:45
A|A|A

Dolnoślązak Janusz Kamiński zdobył swą szóstą nominację w karierze. Polski operator po raz kolejny został wyróżniony za współpracę ze Stevenem Spielbergiem, tym razem przy historycznym filmie Lincoln, który zdobył najwięcej nominacji do tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Kamiński ma już w dorobku dwie statuetki - za Listę Schindlera i Szeregowca Ryana. Największą niespodzianką ogłoszonych dziś w Los Angeles nominacji jest aż 5 wyróżnień dla Miłości.

Film otwarcia zeszłorocznego festiwalu Nowe Horyzonty może jednocześnie dostać Oscara w kategoriach najlepszy film i najlepszy film nieanglojęzyczny. Michael Haneke ma nominacje jako reżyser i scenarzysta.

85-letnia Emmanuel Riva jako najlepsza aktorka. Jedną z jej konkurentek jest 9-letnia Quvenzhané Wallis, najmłodsza z nominowanych w historii, aktorka z innego z wielokrotnie wyróżnionych filmów - Bestii z południowych krain.

Nominację w kategorii najlepszy film dokumentalny otrzymał zwycięzca obu - wrocławskiej i warszawskiej - części Planete + Doc Film Festival: 5 rozbitych kamer.
Rywalem filmu Emada Burnata będzie m.in zwycięzca innego wrocławskiego przeglądu, doceniony przez publiczność American Film Festival dokument Jak przetrwać zarazę.

REKLAMA