STREFA KINA NA PLANETE+ DOC FESTIVAL

Jan Pelczar | Utworzono: 11.05.2012, 11:04 | Zmodyfikowano: 14.05.2012, 08:42
A|A|A

Między 15.00 a 20.00 w studiu Radia RAM w Dolnośląskim Centrum Filmowym gościć będziemy twórców, dyskutantów i organizatorów z największego w Polsce przeglądu krajowych i światowych dokumentów.

Gwiazdami Strefy będą:

Tomasz Wolski, reżyser dokumentu „Pałac” o ludziach pracujących w Pałacu Kultury i Nauki,
współtworzy także dokument o polskiej reprezentacji podczas EURO 2012 oraz Przemysław Wojcieszek, juror wrocławskiej części Planete+ Doc, który powróci do Wrocławia z Gdyni, gdzie w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych pokazywał swój najnowszy film, „Sekret”.

Porozmawiamy też między innymi o Rosji Putina (z Rafałem Motriukiem a propos filmu „Pocałunek Putina”)  i zrównoważonym rozwoju (z Katarzyną Matz a propos filmu „Pułapki rozwoju”) przybliżymy też sekrety plakatu festiwalowego i koncertu, otwierającego klub festiwalowy w Puzzlach.

Dolnośląskie Centrum Filmowe stanie się na czas trwania Planete + Doc prawdziwym pałacem festiwalowym, do którego powrócimy by porozmawiać z gośćmi festiwalu. Będą nimi m.in:

Michael Glawogger, jeden z najwybitniejszych europejskich dokumentalistów. Przyjedzie z filmem Chwała dziwkom - to nagrodzona na festiwalu w Wenecji ostatnia część trylogii dokumentalnej (poprzednie - „Śmierć człowieka pracy” i „Megamiasta”). To idealny rozmówca na czas kryzysu finansowego i oczekiwań Polaków wobec EURO 2012.

James Marsh - absolutna gwiazda światowego dokumentu, nagrodzony Oscarem za Człowieka na linie, film o tym linoskoczku, który przechodził między wieżami WTC, przepiękna sprawa. Teraz premierę ma jeszcze głośniejszy film - Projekt Nim, o głośnym eksperymencie z lat 70., naukowcy wychowywali szympansa tak jak ludzkie dzieci, razem z własnymi zresztą. Marsh przez 30 lat realizował ten dokument, film się udał, ale eksperyment zakończył fiaskiem oraz śmiercią szympansa w męczarniach i odrzuceniu. Można rozmawiać i o nieludzkim traktowaniu zwierząt i o samej realizacji filmu, ale przede wszystkim o niezwykłych ludziach, których Marsh spotkał kręcąc filmy - oprócz naukowców z „Projektu Nim” i Phillipe'a Petit, który popełnił przestępstwo stulecia przechodząc  po linie między wieżami WTC, byli to m.in nowojorscy bezdomni, uczestniczący w pierwszych  światowych mistrzostwach bezdomnych w piłce nożnej,  czeski reżyser filmów animowanych Jan Svankmajer

Matthieu Roy – twórca wizjonerskiego dokumentu o przyszłości Ziemi, na podstawie bestsellera „Krótka  historia rozwoju” Ronalda Wrighta, wyprodukowanego przez Martina Scorsese i producentów filmu  „Korporacja”,  głos zabierają m.in. Jane Goodall, Stephen Hawking i Margaret Atwood. Oprócz rozmowy o sławach z filmu można porozmawiać także o wizjach przyszłości.

Sigrid Dyekjaer - producentka filmu o uzależnionych od miłości oraz tanecznego, dokumentalnego love story.

Wywiady z gwiazdami Planete + Doc także w czwartkowej Strefie Kina, już ze studia Radia RAM przy Karkonoskiej. Wtedy naszym gościem będzie Maciej Bochniak, autor filmu „Miliard szczęśliwych ludzi”.

WIĘCEJ NA TEMAT FESTIWALU
– tutaj: dcf.wroclaw.pl/planete-doc

REKLAMA