Ciasteczka Joe Cockera

Radio RAM | Utworzono: 18.10.2007, 14:59 | Zmodyfikowano: 17.11.2008, 00:24
A|A|A

fot. Marcin Osman ("Polska - Gazeta Wrocławska")

„Klekot"? Skąd taki pseudonim?

- Od podstawówki byłem szczupły, wysoki i nosiłem czerwone jeansy. Byłem podobny do bociana. Na dodatek dużo gadałem i grałem na perkusji, której brzmienie kojarzyło się z klekotem bociana. „Klekot" przylgnął do mnie i odróżnia od licznych Walczaków. Przyzwyczaiłem się i tak się przedstawiam.

A może pochodzi Pan z miejsca, gdzie były bocianie gniazda?

- Dzieciństwo spędziłem w wiosce Lipki Wielkie. Przez 12 lat mieszkaliśmy w kompleksie pałacowym, gdzie rodzice opiekowali się sierotami i dziećmi niepełnosprawnymi. Wychowywałem się z nimi i wspaniale to wspominam. Potem rodzice postanowili wyprowadzić się z tej pięknej wsi, żebyśmy mogli się uczyć. Najpierw trafiliśmy do Bielawy, a wylądowaliśmy w Strzelinie. W 1984 przyjechałem do Wrocławia. I zostałem.

Pewnie przez kobietę?

... A jeśli chcesz poznać odpowiedź na to i inne pytania przeczytaj cały wywiad. Będzie opublikowany w książce Jacka Antczaka i Anny Fluder "Wrocławianie" (Wydawnictwo Dolnośląskie).

Premiera 21 listopada 2008 roku.

Jak Maciej Łagiewski wjechał na wielbłądzie do Ratusza?

Kiedy Stanisław Bereś chciał znokautować Wojaczka?

Dokąd Bogusław Bednarek pędził karawanem?

Komu José Torres wiązał kozaki w fabryce butów?

Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć w tej własnie książce. Jest to zbiór 30 wywiadów ze znanymi wrocławianami, które przeprowadzili Jacek Antczak i Anna Fluder. W pasjonujący sposób o swoich losach, pasjach i... Wrocławiu opowiadają: Bogusław Bednarek, Stanisław Bereś, Zofia Białoszewska, Alicja Chybicka, Andrzej Czamara, Robert Gonera, Erazm Humienny, Lech Janerka, Paweł Jarodzki, Wacław Juszczyszyn, Adolf Juzwenko, Marek Krajewski, Maciej Łagiewski, Andrzej Malicki, Ewa Michnik, Jan Miodek, ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski, Arkadiusz Osiak, Leszek Pacholski, Dariusz Patrzałek, Krzysztof Pełech, Kinga Preis, Monika Słowik, Włodzimierz Suleja, José Torres, Zbigniew Walas, Mirosław „Klekot” Walczak, Maja Włoszczowska, Wojciech Wrzesiński, Maciej Zieliński.

Książka zawiera pełne teksty wywiadów udzielonych dziennikowi „Polska – Gazeta Wrocławska” i Radiu RAM oraz cztery rozmowy dotąd niepublikowane. Tekst uzupełniają fotografie rozmówców i płyta CD z fragmentami rozmów radiowych.

Jacek Antczak jest dziennikarzem i redaktorem w dzienniku „Polska – Gazeta Wrocławska”. Za reportaże otrzymał kilka prestiżowych nagród, m.in. Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Opublikował zbiór reportaży W Radwanicach najlepiej idą romanse (2004) i wywiad-rzekę Reporterka Rozmowy z Hanną Krall (2007). Jest także autorem tekstów piosenek zespołu Wolny Wybór. www.jacekantczak.info

Anna Fluder od 1999 roku związana jest z wrocławskim Radiem RAM, gdzie jest prezenterką, prowadzi audycje, programy tematyczne i przygotowuje serwisy informacyjne. Jak sama mówi, jej największą pasją są rozmowy przy mikrofonie.

REKLAMA