Strefa Stylu RAM – stereotypy

Krzysztof Janoś | Utworzono: 31.05.2011, 13:32 | Zmodyfikowano: 01.06.2011, 10:09
A|A|A

Dziś będziemy z nimi walczyć, ale nie tylko z tymi mówiącymi o naszych rodakach i o naszym zmieniającym się kraju. A mimo tych niezaprzeczalnych przeobrażeń nadal w świadomości wielu cudzoziemców funkcjonujemy jako kraina  wiecznych mrozów, gdzie białe niedźwiedzie kąsaj na  ulicach.Nie jesteśmy już przecież też tacy wiecznie niezadowoleni. Skłonność do narzekania rzadko spotyka się wśród młodszych generacji. Młodzi ludzie, podobnie jak ich zachodnioeuropejscy rówieśnicy, są otwarci na świat i nowe wyzwania, z optymizmem patrzą w przyszłość.
 
Przed dwoma laty by powalczyć ze wzajemnymi stereotypami wydano bardzo interesującą pozycje.  "W sąsiednich kadrach - Polacy i Czesi o sobie w komiksie".  To prace autorów z Polski i Czech, zarówno profesjonalistów, m.in. Krzysztofa Gawronkiewicza i Dennisa Wojdy, Karola KRL Kalinowskiego, Tomasza Niewiadomskiego, Ticho 762 oraz Jaromira 99 i Jaroslava Rudisa, autorów popularnego u nas "Aloisa Nebela", jak i amatorów, którzy wzięli udział w otwartym konkursie. Założeniem antologii było powstanie prac reportażowych, a ich tematem miały być stereotypy na temat Czechów i Polaków. Co ciekawe stereotyp ma taka siłe rażenia, że  w niemal wszystkich pracach były: piwo i knedliczki, gdy mowa o Czechach, a Kościół katolicki, gdy mowa o Polakach.

Mało tego siła stereotypu jest taka że nawet i  BBC musiało przepraszać Meksykanów za żarty w "Top Gear"
 
- [...] A samochody będą takie, jak oni sami: leniwe, nadęte i niedołężne [...] - to tylko jeden z dowcipów o Meksykanach rzuconych przez prowadzących popularnego programu o samochodach . Opinia publiczna, wraz z ambasadorem Meksyku na czele, była  oburzona. BBC przepraszało, mówiąc, że to wszystko przez  specyfikę słynnego angielskiego humoru. " 

REKLAMA