Jaruzelski i krowa z Podola

Radio RAM | Utworzono: 18.10.2007, 14:47 | Zmodyfikowano: 17.11.2008, 00:29
A|A|A

fot. Janusz Wójtowicz ("Polska - Gazeta Wrocławska")

3 maja 2007, z czym się Panu kojarzy?

Z 2 maja. Tego dnia zapraszamy wrocławian do Ossolineum na pokaz oryginału Konstytucji 3 Maja, która do nas przyjedzie z Biblioteki Narodowej. Ekspozycję, będzie można oglądać do 18 maja.

To porozmawiajmy o ważnych datach z historii Polski, a przede wszystkim z Pana prywatnej. Rok 1939?

Lisowce, wieś nad Seretem, niedaleko Czortkowa, w powiecie Zaleszczyckim a województwie tarnopolskim. Tam w marcu 1939 się urodziłem.

I tam po raz pierwszy dotknęła Pana historia?

Jak miliony ludzi. Mocarstwa podzieliły Europę i aby nie dochodziło do konfliktów wysiedlano jedne narody, które zajmowały miejsce innych. Tak się stało z ludnością zamieszkującą Kresy, między innymi Ziemię Podolską. Tam
sytuacja była bardziej skomplikowana przez konflikt polsko-ukraiński. Pozostanie oznaczało ogromne ryzyko. Jesienią 1944 moja rodzina opuściła Lisowce. Przenieśliśmy się do pobliskiego miasteczka Tłuste. Przed wojną mieszkali tam głównie Żydzi, a wiadomo, co ich spotkało. I w ruinach tych pożydowskich kamienic przeczekaliśmy zimę, a wiosną pojechaliśmy w nieznane.

Dokąd?

... A jeśli chcesz poznać odpowiedź na to i inne pytania przeczytaj cały wywiad. Będzie opublikowany w książce Jacka Antczaka i Anny Fluder "Wrocławianie" (Wydawnictwo Dolnośląskie).

Premiera 21 listopada 2008 roku.

Jak Maciej Łagiewski wjechał na wielbłądzie do Ratusza?

Kiedy Stanisław Bereś chciał znokautować Wojaczka?

Dokąd Bogusław Bednarek pędził karawanem?

Komu José Torres wiązał kozaki w fabryce butów?

Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć w tej własnie książce. Jest to zbiór 30 wywiadów ze znanymi wrocławianami, które przeprowadzili Jacek Antczak i Anna Fluder. W pasjonujący sposób o swoich losach, pasjach i... Wrocławiu opowiadają: Bogusław Bednarek, Stanisław Bereś, Zofia Białoszewska, Alicja Chybicka, Andrzej Czamara, Robert Gonera, Erazm Humienny, Lech Janerka, Paweł Jarodzki, Wacław Juszczyszyn, Adolf Juzwenko, Marek Krajewski, Maciej Łagiewski, Andrzej Malicki, Ewa Michnik, Jan Miodek, ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski, Arkadiusz Osiak, Leszek Pacholski, Dariusz Patrzałek, Krzysztof Pełech, Kinga Preis, Monika Słowik, Włodzimierz Suleja, José Torres, Zbigniew Walas, Mirosław „Klekot” Walczak, Maja Włoszczowska, Wojciech Wrzesiński, Maciej Zieliński.

Książka zawiera pełne teksty wywiadów udzielonych dziennikowi „Polska – Gazeta Wrocławska” i Radiu RAM oraz cztery rozmowy dotąd niepublikowane. Tekst uzupełniają fotografie rozmówców i płyta CD z fragmentami rozmów radiowych.

Jacek Antczak jest dziennikarzem i redaktorem w dzienniku „Polska – Gazeta Wrocławska”. Za reportaże otrzymał kilka prestiżowych nagród, m.in. Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Opublikował zbiór reportaży W Radwanicach najlepiej idą romanse (2004) i wywiad-rzekę Reporterka Rozmowy z Hanną Krall (2007). Jest także autorem tekstów piosenek zespołu Wolny Wybór. www.jacekantczak.info

Anna Fluder od 1999 roku związana jest z wrocławskim Radiem RAM, gdzie jest prezenterką, prowadzi audycje, programy tematyczne i przygotowuje serwisy informacyjne. Jak sama mówi, jej największą pasją są rozmowy przy mikrofonie.

REKLAMA