Strefa Stylu RAM

Krzysztof Janoś | Utworzono: 05.05.2011, 09:47 | Zmodyfikowano: 06.05.2011, 10:30
A|A|A

Pierwsze skojarzenie jak to w Radiu RAM mamy oczywiście muzyczne.  Portugalia to ojczyzna fado, które to dość często słyszycie na RAM antenie . Większość mieszkańców Lizbony jest zdania, że każdy, kto odwiedza to przepiękne miasto i kraj  powinien choć raz udać się do klubu fado. To właśnie tam można poczuć prawdziwy, jedyny w swoim rodzaju klimat  Portugalii.

Najlepiej  przyjechać tu  wiosną lub latem.   Choć i dla amatorów białego szaleństwa coś tu znajdziemy. W górach  śnieg leży od listopada do  lutego w Serra da Estrela oraz w pasmach górskich na północy i wschodzie  . Jednym z głównych jest Stacja Narciarska   znajdująca się w dystrykcie Guarda, nieopodal Torre. Jako że okolica jest pokryta dostateczną ilością śniegu umożliwiającą jazdę na nartach i snowboardzie między grudniem a kwietniem, w pozostałych miesiącach korzysta się ze sztucznego białego puchu. Stacja dysponuje 9 trasami o łącznej długości 7,7km.

Narodową potrawą Portugalii jest bacalhau, solony i suszony dorsz, którego podobno można przyrządzić na 365 sposobów, czyli tyle, ile jest dni w roku. Każdy z regionów  ma swój unikalny sposób jego przyrządzania. Innym, równie popularnymi daniem są grillowane sardynki (port. sardinhas grelhadas).Każdy region kraju posiada swoją tradycyjną potrawę. Na przykład, w Algarve są to słodkie ovos moles oraz cataplana, czyli owoce morza, duszone w specjalnym, miedzianym naczyniu z przykrywką. Jak już jesteśmy przy stole wspomnieć należy, że Portugalskie wina zdobyły światową sławę oraz kilka międzynarodowych nagród. Najbardziej znane na świecie jest wino Porto  oraz niezwykle  trwałe wino Madera.
 
 Portugalia to tez oczywiście sport.Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem .Największą legendą portugalskiej piłki nożnej pozostaje Eusébio, choć na świecie uznaniem cieszą się także Luís Figo i Cristiano Ronaldo, zdobywcy tytułu -  Piłkarz Roku FIFA, oraz trenerzy: José Mourinho, Carlos Queiroz i Manuel José.

Portugalia może też być rajem dla miłośników golfa. W Portugalii znajduje się ponad 70 pól golfowych rozsianych po całym kraju. Najwięcej z nich jest w regionie Algarve oraz okolicy Lizbony. W Vilamoura odbywa się prestiżowy turniej golfowy Portugal Masters, należący do PGA European Tour.
 

REKLAMA