Noc Muzeów we Wrocławiu 2011

Radio RAM | Utworzono: 19.04.2011, 14:15 | Zmodyfikowano: 19.04.2011, 14:15
A|A|A

W tym roku przypada w sobotę 14 maja. Jest to świetna okazja do odwiedzenia z rodziną i przyjaciółmi wrocławskich muzeów i galerii sztuki. W tym dniu wstęp do nich jest bezpłatny. W ramach imprezy, oprócz zwiedzania bieżących wystaw, instytucje kulturalne przygotowały specjalne atrakcje, takie jak: spotkania autorskie, koncerty, turniej rycerski, przejażdżki dyliżansem i wiele innych. Oprócz muzeów i galerii, będzie można odwiedzić m.in. Instytut Pamięci Narodowej i siedzibę Polskiego Radia. Tradycyjnie zaplanowany został osobny program skierowany do dzieci pt. DobraNocka w Muzeach.

Jak zawsze Muzeum Narodowe we Wrocławiu udostępni zwiedzającym swoje wystawy. Zorganizowane zostaną wykłady „Jak kiedyś leczono?” oraz „Święci patroni i kobieta z brodą”. Przekonamy się jak sztuka odnosiła się do sfery życia związanej ze zdrowiem i medycyną. 

W sąsiednim parku, Muzeum Poczty i Telekomunikacji zorganizuje przejażdżki XIX-wiecznym dyliżansem. Zaś w samym jego budynku zostanie urządzone dla chętnych atelier z rekwizytami
z epoki.

Gdy przejdziemy park znajdziemy się pod Muzeum Architektury. Ten kto nie miał jeszcze okazji odwiedzić wystawy na temat twórczości Daniela Libeskinda, będzie miał okazję to nadrobić. Wystawę tą uświetni wykład o najbardziej znanym projekcie architekta – Muzeum Żydowskim w Berlinie. Zostanie zaprezentowana także wystawa o innym wielkim architekcie – Janie Głuszaku.

Muzeum Etnograficzne wypełni się muzyką i tańcem. Każdemu kto odwiedzi to muzeum dane będzie wysłuchać i dowiedzieć się więcej o kulturze muzułmańskiej i hinduskiej. Ciekawym elementem wieczoru będzie prapremiera  spektaklu-koncertu Michała Zygmunta.

Każdy z oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia przygotował oddzielny, atrakcyjny program specjalnie na Noc Muzeów:

- Arsenał na swoim dziedzińcu będzie gościł rycerzy. Oprócz pokazów walk rycerskich odbędzie się również jarmark średniowieczny, gdzie będzie można kupić oryginalną pamiątkę.

- Ratusz oczaruje nas magią teatru. Prof. Jan Degler podczas spotkania autorskiego podzieli się opowieścią o pasji kolekcjonowania. Jego kolekcja kart pocztowych przedstawiających
XIX-wieczne gmachy teatralne z Europy zostanie wystawiona we wnętrzach muzeum. Noc
w Ratuszu zakończy koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Leopoldinum.

- Pałac Królewski przedstawi trzy wystawy poświęcone tematyce teatru:
- „Lalki ze zbiorów H. Tomaszewskiego i S. Kaysera”,    
-  „Obiekty – lalki” Anny Nabiałkowskiej 
- „Dzieła sztuki z kolekcji Vladimira Malakhova” – wystawa prezentująca kolekcję sztuki jednego
z najwybitniejszych tancerzy baletowych na świecie.

- Po raz pierwszy do programu Nocy Muzeów dołączy Polskie Radio. W Muzeum Radia będzie można zobaczyć pierwsze odbiorniki radiowe, zabytkowe mikrofony, zdjęcia i dokumenty,
a w specjalnym programie na żywo będzie można podzielić się swoimi  wrażeniami dotyczącymi  Nocy Muzeów.

- Po drugiej stronie miasta – w Centrum Kultury Zamek w Leśnicy będzie można przekonać się jak wygląda projektornia nieistniejącego już kina „Zamek”. O ciekawostkach związanych
z wyświetlaniem filmu opowie Andrzej Banaś, zawodowy operator kinowy.

Wśród imprez towarzyszących  Nocy Muzeów warto zwrócić uwagę na  Biennale Sztuki Mediów WRO 2011 Alternative Now z szeregiem wystaw, koncertów i spotkań z artystami, rozsianych po centrum Wrocławia oraz na  Międzynarodowy Festiwal Wysokich Temperatur, imprezę w  piknikowym klimacie, organizowaną tym razem przy Bulwarze Dunikowskiego. W ramach festiwalu odbędą się m.in. pokazy dmuchania szkła, wypału ceramiki metodą Raku i kowalstwa artystycznego.

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów we Wrocławiu przypada na noc    14/15maja. Większość instytucji będzie czynna do północy, jednak niektóre galerie postanowiły przedłużyć godziny otwarcia do 1.00 lub 2.00 w nocy. Najwcześniej swoje podwoje otwierają Muzeum Przyrodnicze i Muzeum Mineralogiczne oraz Centrum Sztuki WRO.

Dla chętnych do odwiedzenia dalej położonych instytucji Miasto przygotowało bezpłatny transport. Autobusy, w półgodzinnych odstępach, będą kursować między siedzibami Polskiego Radia, Browarem Mieszczańskim, Muzeum Etnograficznym, Muzeum Narodowym i Instytutem Pamięci Narodowej.

Ciekawą ofertę przygotowało PKP. Jeśli przyjedziesz 14 maja bezpośrednim pociągiem EIC lub TLK do Wrocławia, masz szansę na powrót w niedzielę za darmo (TLK)  lub za cenę miejscówki (EIC).  Wystarczy przybić na bilecie  pieczątkę jednego z odwiedzanych muzeów i wybrać się na pociąg powrotny przed godziną 14.00. Szczegółowe informacje na stronie www.intercity.pl  .


Szczegółowy program wrocławskiej Nocy Muzeów będzie dostępny we wszystkich instytucjach biorących udział w tegorocznej akcji oraz na stronach: www.kreatywnywroclaw.pl , www.wroclaw.pl i www.noc-muzeow.pl

REKLAMA