Dolnośląscy europosłowie w katalogach IPN

Radio RAM, (IAR) | Utworzono: 19.11.2007, 16:53 | Zmodyfikowano: 19.11.2007, 17:22
A|A|A

Józef Pinior (SdPl) ma piękną kartę opozycyjną. W latach 80. był notorycznie nękany przez ówczesny aparat bezpieczeństwa (Fot. Paweł Relikowski / Polska - Gazeta Wrocławska)

Informacje o Józefie Piniorzenader bogate. Dotyczą jego działalności z lat 80. Dzisiejszy europoseł został ostatecznie zdjęty z ewidencji służb specjalnych w połowie 1990 r.

Znacznie skromniejsze są informacje o pozostałych eurodeputowanych z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. O Lidii Geringer d'Oedenberg (SLD) dowiadujemy się jedynie, że w IPN są jej akta paszportowe. O Sylwestrze Chruszczu (LPR) nie ma nic - ale on urodził się w 1972 r.

O Ryszardzie Czarneckim (eks-Samoobrona) czytamy, że został zarejestrowany we wrześniu 1988 r. "w kategorii Zabezpieczenie". W październiku 1989 r. został "wyrejestrowany z powodu rezygnacji jednostki operacyjnej. Materiałów brak". W katalogu jest też odnotowana obecność akt paszportowych Czarneckiego.

Z kolei Konrad Szymański (PiS) doczekał się takiego oto wpisu: "W dniu 13.08.1987 r. zarejestrowany (...) do sprawy operacyjnego sprawdzenia krypt. "Wieść", podejrzany o nielegalną propagandę polityczną. Materiały (...) zniszczono".

A oto informacja o Jacku Protasiewiczu (PO): "W dniu 11.10.1988 r. zarejestrowany (...) jako rozpracowywany w ramach SOR krypt. "Klika" z powodu "nielegalnej działalności antysocjalistycznej". W dniu 30.01.1990 r. materiały złożono do archiwum (...), a następnie zniszczono z uwagi na znikomą wartość operacyjną".

Pewne emocje mogą wzbudzić zapisy o Stanisławie Jałowieckim (PO). Już wcześniej został uznany za kłamcę lustracyjnego. Z katalogu IPN dowiadujemy się, że w 1973 r. został zarejestrowany jako "konsultant".

Instytut Pamięci Narodowej ujawnił w poniedziałek swe katalogi dotyczące osób pełniących wysokie funkcje publiczne. Ujawnione katalogi dotyczą europosłów, szefów Najwyższej Izby Kontroli, Narodowego Banku Polskiego, Rady Polityki Pieniężnej, Prokuratorii Generalnej, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Generalnego Inspektora Danych Osobowych, Rzecznika Praw Dziecka i szefów kancelarii - prezydenta, premiera, Sejmu oraz Senatu, a także prezydenckich ministrów.

Informacje te zostały ujawnione na podstawie ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów. Informacje o osobach pełniących wyżej wymienione funkcje publiczne Biuro Lustracyjne IPN zamieściło w Biuletynie Informacji Publicznej IPN.

REKLAMA

To może Cię zainteresować