Strefa Stylu RAM - Ramoneska

Krzysztof Janoś | Utworzono: 24.03.2011, 10:22 | Zmodyfikowano: 24.03.2011, 10:22
A|A|A

Rozsławiona oczywiście przez przemysł rozrywkowy. Pierwszym przykładem jest postać Johnego Strablera – przywódcy gangu motocyklowego „Hell’s Angels” z „The Wild One”, którego zagrał Marlon Brando. Był to pierwszy film o wyjętych spod prawa motocyklistach w związku z tym noszenie ramoneski było źle widziane lub nawet zakazane w wielu amerykańskich szkołach.

W polskiej kinematografii także jej nie zabrakło  – nosił ją Grześ jako kurtkę mechanika po żołnierzu „wrześniowym” w filmie „Czterej Pancerni i pies”. Choć powiedzmy sobie szczerze był to bardzo oryginalny pomysł by żołnierza Ludowego Wojska Polskiego ubrać w ramoneskę.

Co do kurtki to warto pamiętać, że ta charakteryzuje się kilkoma stałymi cechami: posiada zawsze podwójne klapy z ćwiekami, przesunięty w bok zamek błyskawiczny i przyszyty pas do ściągania połów. Niektóre tego typu kurtki posiadają też zwiększoną liczbę kieszeni oraz pagony. A nazwę swoją zawdzięcza zespołowi Ramones – często postrzeganych  jako jedni z pierwszych grających czystego punk rocka. 

W tym sezonie drodzy panowie okazuje się że właśnie takie punkowe klimaty są trendy. Czarne ramoneski, chusta zawiązana pod szyją to zestawy prosto z wybiegu. Można też nosić czarne skórzane spodnie, dobrze będą się z nimi prezentowały t-shirty z nadrukami w rockowym stylu i kraciaste koszule.

Początki jej historii sięgają roku 1928, kiedy to na prośbę środowisk motocyklowych Amerykanin Irving Schott zaprojektował pierwszą skórzaną kurtkę z ukośnym zamkiem i nazwał ją „Perfecto” od marki swoich ulubionych cygar. Kurtka wykonana została ze skóry konia, miała małą kieszeń na dole, kieszeń na klapie, doły rękawów zapinane na zamki oraz pagony na ramionach. Jej charakterystycznym elementem było specjalnie zaprojektowane wszycie zamka, który po zamknięciu zabezpieczał przed wnikaniem powietrza w trakcie jazdy na motocyklu.

Teraz do motocyklowej jazdy mamy już inne bardziej odpowiednie stroje z prawie kosmicznych materiałów, a ramoneska no cóż to po prostu coś co w tym sezonie warto na siebie włożyć, jeżeli oczywiście chcemy być naprawdę trendy.

REKLAMA