Strefa Stylu RAM

Krzysztof Janoś | Utworzono: 22.03.2011, 11:31 | Zmodyfikowano: 24.03.2011, 10:16
A|A|A

W ramach tego dnia,  jest obchodzony też Dzień Ochrony Bałtyku.
 
Abstrahując nawet już od naszego największego zbiornika z całą pewnością Dzień Wody jest okazją, aby przypomnieć sobie , że można zapobiegać problemom związanym z niedostatkiem wody oraz jej zanieczyszczeniem. Warto pamiętać , że polska  należy do państw ubogich w wodę. Jej zasoby są jednymi z najmniejszych w Europie w przeliczeniu na mieszkańca.

Ale, ale Ziemianie nie bądźmy tacy zadufani, zapatrzeni w siebie przecie woda i poza naszą dużą kosmiczna kulką istnieje. NASA odkryła wodę na Marsie 31 lipca 2008 roku. Obecność wody na Księżycu w głębi zacienionego krateru została wykazana podczas misji LCROSS 8 października 2009 r. Występowanie  znaczących ilości wody na innych ciałach niebieskich nie zostało wykazane, chociaż istnieją pośrednie dowody jej występowania, np. na niektórych księżycach Jowisza.

Wróćmy jednak na Ziemię.  Świadome oszczędzanie wody nie musi wcale pociągać za sobą wielkich wyrzeczeń. Trzeba pamiętać że w Europie  zabiegi higieniczne pochłaniają około 40% wody zużywanej przez  przeciętną rodzinę.  Kąpiel w wannie to zużycie rzędu 150-200 litrów, a równie przyjemny prysznic może być nawet o 1/3 oszczędniejszy, bo pochłania średnio 60 litrów.

Użycie kubka wody  może  dać oszczędność nawet 15 litrów wody. Nie wspominając już o nowych pralkach i zmywarkach , które też znacząco pomagają wodę oszczędzać.

Ale nie zawsze na wodzie mamy ochotę oszczędzać , dla fantazji potrafimy za drogocenne mililitry zapłacić naprawdę sporo. 750 ml wody Kona Nigari kosztuje czterysta dolarów.  Kona Nigari wydobywa się na głębokości 915 metrów z oceanu, niedaleko hawajskich wybrzeży. Ponoć wspomaga odchudzanie, zmniejsza stres, poprawia trawienie i karnację. Medycyna tych leczniczych właściwości wody nie potwierdza. Ale chętnych nie brakuje. 

REKLAMA