Strefa Stylu RAM – ktoś zamawiał pizzę?

Monika Jaworska | Utworzono: 09.02.2011, 11:09 | Zmodyfikowano: 10.02.2011, 08:50
A|A|A

Pizza - czyli raczej cienkie ciasto z przyprawami i kroplą oleju było do XIX wieku potrawą ludu ubogiego. Godną królewskiego podniebienia stała się, kiedy włoski król Humbert I Sabaudzki z małżonką królową Margheritą Marią Teresą Giovanna di Savoia odwiedzili któregoś razu neapolitańską wieś. Wtedy to, jak wieść głosi, na cześć władczyni kucharz przyrządził specjalną pizzę – Margheritę – w kolorach włoskiej flagi: czyli biała mozarrella, zieleń liści bazylii i czerwień pomidorów. Minęły wieki, a podstawowa wersja tej pizzy nadal wygląda podobnie. Płaski placek z ciasta drożdżowego (focaccia), sos pomidorowy, tarty ser (mozzarella) i zioła. Całość pieczona w mocno nagrzanym piecu. Oczywiście różnych wersji i odmian pizzy jest na całym świecie coraz więcej. A lista dodatków zdaje się nie mieć końca.

Alfredo Folliero ze Stowarzyszenia Tradycyjnej Neapolitańskiej Pizzy Unii Europejskiej twierdzi, że robienie pizzy jest sztuką, że trzeba mieć pasję do jej tworzenia, poza tym liczy się właściwy przepis: "To wszystko to ciasto i technika wygniatania, które były opracowywane w ciągu setek lat". Dwa lata temu Komisja Europejska przyznała pizzy neapolitańskiej tytuł wyrobu tradycyjnego z certyfikatem TSG. Od tego czasu w każdym zakątku świata pizzę pod taką nazwą piec można zgodnie z określoną recepturą, a więc przy użyciu specjalnej mąki, soli morskiej oraz sera mozarella z bawolego mleka. Neapolitana musi być pieczona na kamiennej płycie w piecu opalanym drewnem. Inaczej się nie liczy.

Dziś pizza opanowała już cały świat. Jest najpopularniejszym daniem zjadanym w Stanach Zjednoczonych, gdzie co roku zamawia ją aż 3 miliardy głodnych smakoszy. Jest tak samo popularna w Chinach, Japoni czy Nigerii. Odmian pizzy jest bardzo wiele i trudno je zliczyć. Wszystko przez różnorodność dodatków: pieczarki, cebula, pomidory, oliwki, owoce morza, wędliny, ryby, ananas, brzoskwinie, kiełbasa, różnego rodzaju sosy, grubość ciasta i wielkość placka. Niektórzy twierdzą, że najpyszniejsza jest ta, którą przygotujemy sami sobie w domu - warto sprawdzić ten pogląd dzisiaj.

Każdy kraj dołożył do pizzy coś od siebie sprawiając, że w każdym państwie smakuje ona inaczej. Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzą Polacy, Rosjanie i Włosi. Brytyjczycy radują się 1 lipca, a Brazylijczycy, którzy mają zaszczytne drugie miejsce w konsumcji pizzy na świecie (po Amerykanach) 13 dni później świętują "urodziny pizzy". Bez dylematów o tym, co dziś na obiad - życzymy smacznego!

REKLAMA