Strefa Stylu RAM

Krzysztof Janoś | Utworzono: 01.02.2011, 08:19 | Zmodyfikowano: 02.02.2011, 09:36
A|A|A

Te cyfrowe pamiątki pozwolą ci zanurkować siedząc już w domu na wygodnej sofie.

Bez problemu znajdziemy ofertę wyspecjalizowanych firm które proponują sprzedaż profesjonalnego sprzętu do fotografii i wideo, kursy i warsztaty fotograficzne, jak i kwalifikowaną turystykę skierowana dla nurkujących fotoamatorów. Oczywistym problemem może być wybór kierunku.

Jeszcze kilka tygodni temu byśmy się nad tym nie zastanawiali i z pewnością na dobry początek wybralibyśmy Egipt. Ale o tym powinniśmy na razie zapomnieć. Więc może Rafa Nigaloo w Zachodniej Australii. Obszar słynie z obecności rekinów wielorybich, a nurkowanie z tymi wspaniałymi olbrzymami jest niezapomnianym doświadczeniem.

W odpowiedniej porze roku można spotkać też żółwie. Bądź też Wyspy Galapagos , które słyną, (poza innymi rzeczami) z ogromnych stad rekinów młotów pływających tam i z powrotem przez oceany, a najbardziej pełne życia są północne wyspy Wolf i Darwin. Poza tym spektaklem obfitości fauny i flory, dech zapiera myśl, że około jedna trzecia morskich gatunków jest unikatowa i występuje tylko w tym obszarze.

Znawcy polecają też Malediwy, Belize, Archipelag Palau i oczywiście El Grande Cenote w Meksyku, która jest częścią systemu jaskiń słodkowodnych ze zdumiewającymi staktytami, stalagmitami i cienkowarstwowymi kolorowymi osadami. Widoczność sięga 60m i jeśli nurek obok akurat nie wypuszcza bąbelków powietrznych, wygląda jak zawieszony w rozrzedzonym powietrzu. Gdy słyszymy o nurkowaniu, na myśl przychodzą nam Egipt i wspaniałe wody morza czerwonego, jednak w myśl zasady „cudze chwalicie…”, warto pomyśleć również o Morzu Bałtyckim.

Bałtyk jest bowiem wielką gratką dla miłośników eksploracji zatopionych wraków. Trzeba poczekać do lata ...ale warto. Delfin i Groźny, to okręty które zostały celowo zatopione przez polską Marynarkę. Znajdują się one w okolicach Jastarni na głębokości ok. 20 m i co ważne ich położenie jest bardzo dobrze oznakowane i zabezpieczone.

To teraz potrzebne jest nam już tylko zaświadczenie od lekarza, że jest się w dobrej kondycji fizycznej i nie choruje się na astmę, epilepsję, serce ani inne niesprzyjające nurkowaniu choroby i zaczynamy.

REKLAMA