Strefa Stylu RAM - spinki do mankietów

Monika Jaworska | Utworzono: 31.01.2011, 11:15 | Zmodyfikowano: 01.02.2011, 08:20
A|A|A

Historia spinek zaczyna się mniej więcej w XVII wieku. Do dziś to ważny element już nie tylko męskiej biżuterii. Odpowiednio dobrane spinki do mankietów potrafią wiele powiedzieć o ich właścicielu. Oznaczają styl i elegancję, podkreślają nasz indywidualny charakter.

Zaczęło się od zwykłej wstążeczki, skończyło na ikonach popkultury. Spinka do mankietu jest biżuterią, hitem mody, a czasem po prostu zabawnym dodatkiem.

„I w pelerynach kroczyli poeci. Nazwisk ich dzisiaj już się nie pamięta. Ale ich ręce były rzeczywiste, spinki, mankiety nad blatem stolika" - tak o dawnych wierszokletach pisał w „Traktacie Poetyckim" Czesław Miłosz. O niektórych z nich świat być może rzeczywiście zapomniał, lecz o spinkach i mankietach nigdy. Minęły już co prawda czasy, gdy niemal każdy mężczyzna spinał mankiety małymi dziełami sztuki, ale i dziś biznesmeni oraz eleganci zakładają je od czasu do czasu.

Bo spinki to szyk, tradycja, spinki wyrażają naszą osobowość. Poza spinką do krawata (raczej niemodną), zegarkiem i oprawkami okularów to jedyna biżuteria, z jaką świadomy mody osobnik płci męskiej pokazuje się na salonach. Nie na darmo Fryderyk Chopin wydawał duże sumy „na laski, na spinki do mankietów, na koszule z najlepszego jedwabiu". To właśnie wiek XIX przyniósł największą popularność tych modnych dodatków.

 

REKLAMA