Strefa Stylu RAM – Sylwestra czas zacząć!

Monika Jaworska | Utworzono: 31.12.2010, 09:46 | Zmodyfikowano: 01.01.2011, 11:13
A|A|A

Grecka wróżka Sybilla przepowiedziała, że w roku 1000 nastąpi koniec świata. Zagłady dokonać miał uwięziony w lochach Watykanu smok Lewiatan. Sybilla twierdziła, że potwór wybudzi się z wielowiekowego snu właśnie w nocy z 999 na 1000 rok i zniszczy istniejącą cywilizację. W tym czasie w Watykanie urzędował papież Sylwester II. Nie tylko ludność Rzymu, ale i całej Europy w napięciu, strachu i przerażeniu oczekiwała nadejścia pamiętnej nocy. Zatrwożeni ludzie oczekiwali na zagładę. Niektórzy chowali się w domach, inni modlili się, a jeszcze inni odprawiali religijne pokuty. Wybiła północ. Lewiatan się nie pojawił, a świat nadal istniał. Szczęśliwi i uradowani tym faktem ludzie wybiegli na ulice, by świętować Nowy Rok. Rozpacz zamieniła się w radość, której towarzyszyły śpiewy, tańce i strumienie wina. Wówczas po raz pierwszy papież udzielił błogosławieństwa „Urbi et Orbi - Miastu i Światu". A nazwy wszystkich zabaw, imprez i balów, odbywających się w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, na pamiątkę pochodzą od imienia tego papieża. Tak oto, drogie dzieci, narodziła się tradycja radosnego i hucznego witania każdego kolejnego Nowego Roku!

Do dziś krążą anegdoty o tym, jak bawiła się przedwojenna Warszawa. Takim miejscem, w którym unosi się duch dawnej świetności jest np. Adria, która w latach 30. zeszłego stulecia była jednym z najsłynniejszych adresów stolicy. Kawiarnia, bar i podziemny dansing na 1500 osób z obrotowym parkietem, do tego występy gwiazd to Sylwester z najwyższej półki. Tu zbierała się warszawska śmietanka, koncertowały sławy takie jak Jerzy Petersburski, Artur Gold czy Hanka Ordonówna. Jednym ze stałych bywalców był adiutant marszałka Piłsudskiego Wieniawa-Długoszowski. Do historii przeszła anegdota z jego udziałem. Pewnego razu, gdy Wieniawa kładł się spać nad ranem, zbudził go telefon z rozkazem stawienia się przed marszałkiem w Belwederze. Pomyślał, że komendant wie o jego całonocnych harcach w Adrii. Przyszedł w cywilnym garniturze, co zdziwiło marszałka: „Cóż to za błazenada, że się stawiasz w cywilu, generale?" - „A to dlatego, że cywil może dostać w mordę, żołnierz nigdy!" - odpowiedział Wieniawa. Podobno miał tym rozbroić Piłsudskiego. Słynne były też bale sylwestrowe w Teatrze Wielkim, zwane Redutami Sylwestrowymi.

Noc sylwestrowa, z 31 grudnia na 1 stycznia, dla wielu z nas jest ważna i wyjątkowa, oto uświadamiamy sobie, że czas jest nieubłagany, a życie szybko mija. Przeżyliśmy kolejny rok, który przeszedł już do historii. Żegnamy go z żalem lub bez, więc powód do świętowania zawsze się znajdzie. A co przyniesie nam Nowy Rok? Oby wszystko co dla nas najlepsze, życzmy sobie, żeby obfitował w radości i sukcesy. Szczęśliwego Nowego Roku! Happy New Year! Bonne Année! Feliz año nuevo! Buon Anno! Glückliches Neues Jahr! Godt nyttår! Šťastný Nový rok!

A póki co obserwujmy zachowanie bąbelków...

REKLAMA