Strefa Stylu RAM: Jean-Paul Gaultier

Krzysztof Janoś | Utworzono: 02.12.2010, 10:00 | Zmodyfikowano: 06.12.2010, 09:40
A|A|A

Fot. official website

Historia JPG jest wielce ciekawa z wielu względów, tak jak i jego propozycje. Ciekawe jest na przykład to, że tak naprawdę nigdy nie zdobył formalnego wykształcenia jako projektant. Ale nie można też powiedzieć, że to jakiś modowy Janko muzykant.  

Jako młodzian wysyłał największym tego świata szkice. Pierre Cardin – będąc pod wrażeniem jego talentu – zatrudnił  go  jako asystenta w 1970 roku. Potem poszło już stosunkowo szybko jak na realia tego biznesu. Pierwszą własną kolekcję Gaultier zaprezentował w 1976 roku, w  latach 90' zaczął współpracę z Madonną kilka lat później liczne kostiumy dla rockmena – Marilyn Mansona, a także dla francuskiej piosenkarki Mylene Farmer. Zasłynął także jako autor kostiumów do wielu znanych filmów, takich, jak Piąty element Luc Besson'a, Kika Pedro Almodovar'a, Kucharz, złodziej, jego żona i kochanka Petera Greenaway'a, a także Pierre'a Jeunet'a Miasto zaginionych dzieci.

We wszystkich tych filmach kostiumy te odegrały znaczącą rolę, nie były tylko tłem do tego co w scenariuszu napisano. Tworzyły klimat, dawały postaciom specyficzny rys i wzmacniały ich wymowę. Gaultier odpowiada też za wypromowanie męskiej spódnicy. To za jego sprawą kilt znalazł miejsce w samczej konfekcji nie tylko w Szkocji. Mało tego doczekał się też wystawy w Metropolitan Museum of Art.  „Waleczne Serca – Mężczyźni w spódnicach”. Ewidentnie widać, że robący tylko to co inni JPG, to znudzony człowiek, on musi robić coś więcej. Dlatego stylizacje gwiazd, dlatego kostiumy filmowe. To jednak nie wszystko. Stworzył też przecież markę Junior Gaultier, z niższej półki cenowej, pomyślaną dla ludzi młodych. Projektuje też meble i perfumy. 

Zapraszamy na spotkanie z ciekawą osobowością świata mody.

REKLAMA