Ujeżdżam zadowolonych atletów

Radio RAM | Utworzono: 18.10.2007, 13:49 | Zmodyfikowano: 17.11.2008, 00:41
A|A|A

Koń jaki jest, każdy widzi?

- To tak, jak z urodą kobiet i przystojnością mężczyzn. Każdemu, co innego się podoba, choć przy koniach gusta są dość podobne i na pierwszy rzut oka widać, czy koń jest ładny. Ja doceniam konie arabskie, ale i tak za najpiękniejsze uważam konie dość masywne i kare. Inna sprawa, jak konie pięknieją, gdy się z nimi pracuje. Dosłownie i w przenośni. Przebudowują się, zaczyna być widoczna muskulatura, łagodnieją i chętniej pracują z człowiekiem. Poza tym, jeżeli koń nawet nie jest superurodziwy, a ma dobry charakter i jest tym ukochanym, to wtedy nie jest dla nas taki, jak każdy widzi, tylko najpiękniejszy.

Kocha Pani konie miłością bezgraniczną?

- Każdego przestrzegam, nie personifikujmy zwierząt. Koń to nasz przyjaciel, zwierzę, któremu należy zapewnić opiekę, ale zawsze musimy pamiętać, że nawet taki, do którego mamy wielkie zaufanie może wykombinować coś, czego się nie spodziewamy. Ufajmy koniom, ale nie bezgranicznie.

Opiekuje się Pani 220 końmi. Które trzyma Pani w przydomowej stajni?

... A jeśli chcesz poznać odpowiedź na to i inne pytania przeczytaj cały wywiad. Będzie opublikowany w książce Jacka Antczaka i Anny Fluder "Wrocławianie" (Wydawnictwo Dolnośląskie).

Premiera 21 listopada 2008 roku.

Jak Maciej Łagiewski wjechał na wielbłądzie do Ratusza?

Kiedy Stanisław Bereś chciał znokautować Wojaczka?

Dokąd Bogusław Bednarek pędził karawanem?

Komu José Torres wiązał kozaki w fabryce butów?

Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć w tej własnie książce. Jest to zbiór 30 wywiadów ze znanymi wrocławianami, które przeprowadzili Jacek Antczak i Anna Fluder. W pasjonujący sposób o swoich losach, pasjach i... Wrocławiu opowiadają: Bogusław Bednarek, Stanisław Bereś, Zofia Białoszewska, Alicja Chybicka, Andrzej Czamara, Robert Gonera, Erazm Humienny, Lech Janerka, Paweł Jarodzki, Wacław Juszczyszyn, Adolf Juzwenko, Marek Krajewski, Maciej Łagiewski, Andrzej Malicki, Ewa Michnik, Jan Miodek, ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski, Arkadiusz Osiak, Leszek Pacholski, Dariusz Patrzałek, Krzysztof Pełech, Kinga Preis, Monika Słowik, Włodzimierz Suleja, José Torres, Zbigniew Walas, Mirosław „Klekot” Walczak, Maja Włoszczowska, Wojciech Wrzesiński, Maciej Zieliński.

Książka zawiera pełne teksty wywiadów udzielonych dziennikowi „Polska – Gazeta Wrocławska” i Radiu RAM oraz cztery rozmowy dotąd niepublikowane. Tekst uzupełniają fotografie rozmówców i płyta CD z fragmentami rozmów radiowych.

Jacek Antczak jest dziennikarzem i redaktorem w dzienniku „Polska – Gazeta Wrocławska”. Za reportaże otrzymał kilka prestiżowych nagród, m.in. Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Opublikował zbiór reportaży W Radwanicach najlepiej idą romanse (2004) i wywiad-rzekę Reporterka Rozmowy z Hanną Krall (2007). Jest także autorem tekstów piosenek zespołu Wolny Wybór. www.jacekantczak.info

Anna Fluder od 1999 roku związana jest z wrocławskim Radiem RAM, gdzie jest prezenterką, prowadzi audycje, programy tematyczne i przygotowuje serwisy informacyjne. Jak sama mówi, jej największą pasją są rozmowy przy mikrofonie.

REKLAMA