Strefa Stylu RAM - Ekspres do kawy

Radio RAM | Utworzono: 07.10.2010, 08:54 | Zmodyfikowano: 08.10.2010, 08:49
A|A|A

Fot. singleservecoffee.com

Nie tak znowu dawno temu dostać ją bez problemu w sklepie było wręcz cudem, to kto by wnikał co to za kawa? Dziś nie brakuje miłośników określonego sposobu jej parzenia, miłośników kawy określonej firmy czy gatunku, preferujących konkretne nuty smakowe… A jeszcze 20-30 lat temu? Kawa jak była to oczywiście tylko  po turecku czyli , tak naprawdę to po polsku,  zalana wrzątkiem w szklance…  Zresztą same początki też lekkie nie były.

Kawa na nasz kontynent weszła jako napój pogan. Sugerowano nawet, że sama jej barwa świadczy o szatańskim pochodzeniu. W końcu papież Klemens VIII zwołał sąd nad kawą. Spróbował tego napoju, po czym, jak podają źródła, pobłogosławił słowami: Ten szatański trunek jest tak smaczny, że szkoda by go było tylko dla niewiernych. Szatana trzeba wypędzić, a kawę uczynić napojem chrześcijan.

Tu nie koniec wątpliwości, nadal aktualne są pytania, czy kawa jest lekarstwem, czy też trucizną?  Podział jest bardzo wyraźny na tych, którzy bez kawy żyć nie mogą oraz na tych, którzy w kawie widzą może już nie szatana, a samo zło. Sam świat miłośników kawy też jest podzielony. Bardzo aktualne jest pytanie o to czy pełna automatyka przy przyrządzaniu tego napoju wychodzi mu na zdrowie czy jednak lepiej inwestować w kawiarki czy ekspresy dźwigniowe. Amatorzy blink, blink też znajdą w naszym programie coś dla siebie. Nespresso Crystal Edition Coffee Machine to jedyny w swoim rodzaju ekspres do kawy. Pokryty 3100 kryształkami od Swarovskiego. Poza misternie ozdobioną obudową, urządzenie nie różni się niestety niczym, od tych powszechnie dostępnych na rynku. Ale jak ładnie błyszczy na blacie. Jak też to daleko od realiów amatorów kawy z czasów tej po tak zwanym turecku i w szklance.

REKLAMA