3D w stereo

Krzysztof Janoś | Utworzono: 05.10.2010, 08:40 | Zmodyfikowano: 08.10.2010, 08:50
A|A|A

Nie chodzi tu już o kolejne premiery filmowe, bo że są też i w wersjach 3D to powoli staje się normą. Trudno się zresztą dziwić bo jak się okazuje na te właśnie pokazy widzowie chodzą chętniej niż na „przedpotopowe" pokazy w dwóch wymiarach.

Jakby jednak mało nam było tej nowoczesności to jeszcze można kupić sobie maszynkę do golenia 3D, maseczkę 3D, krem 3D, długopis 3D, ale też i szampon czy mydło w płynie również i w 3D. To ostatnie używam z pełnym zaangażowaniem i wiarą w nowoczesne technologie już od tygodnia, ale różnicy jeszcze nie poczułem.

A jak jest z bardzo modnymi teraz telewizorami 3D. Postaramy się przyjrzeć im , o ile to możliwe, chłodnym okiem. Sprawdzimy czy już teraz można się cieszyć z ich możliwości czy może jednak to nadal pieśń przyszłości.

Entuzjaści a wśród nich jedna z czołowych firm nawet ostrzega przed zbyt częstym zasiadaniem przed swoimi telewizorami a nawet aby nie ustawiać telewizorów 3D w pobliżu otwartych klatek schodowych albo balkonów - spowodowana przez trójwymiarowe obrazy utrata orientacji w przestrzeni może prowadzić do poważnych obrażeń.

Sceptycznych inżynierów i projektantów to jednak nie przekonuje. Twierdzą że tak naprawdę na rewolucje mamy dopiero szanse gdy telewizory 3d nie będą potrzebowały wsparcia w postaci okularów. To może być ciężkie do osiągnięcia w krótkim czasie bo przecież jeszcze teraz kusi się nas pełnym HD a to „tylko" 2 miliony pikseli. Do wyświetlania „wielopoziomowych" obrazów, które nabiorą nas lepiej niż okulary będzie bowiem potrzebnych ponad 8 milionów pikseli.

3D ma tylu entuzjastów co i przeciwników niekiedy naprawdę potężnych i opiniotwórczych. The New York Times opracowało listę 10 powodów, dla których telewizja 3D to niewypał. Wśród nich znajdujemy pkt 3.Te głupie okulary pasują tylko do telewizora jednego producenta, nie ma jednego standardu 4.

Aby obejrzeć program w większym gronie trzeba mieć tyle par tych głupich okularów, że ich koszt jest większy niż cena 50-calowego telewizora 2D, który pozwoli ci oglądać program w HD. 5. Te głupie okulary są na baterię. To kolejny gadżet w twoim domu o bateriach którego musisz pamiętać.

Telewizja 3D niepotrzebny gadżet? Rewolucja na miarę pojawienia się kolorowej tv? Sprawdź to z nami dziś w Strefie Stylu Ram w pełnym stereo.

 

REKLAMA