Niebo nad Polską zamknięte

Radio Wrocław | Utworzono: 16.04.2010, 08:23 | Zmodyfikowano: 18.04.2010, 14:25
A|A|A

Archiwum prw.pl (Fot. Katarzyna Górowicz)

Zamknięcie nieba nad Polską ma związek z wybuchem wulkanu na Islandii i chmurą pyłu.

LOT odwołał wszystkie swoje sobotnie połączenia. Niewykluczone, że niedzielne również zostaną odwołane.

Groźny dla samolotowych silników pył sparaliżował ruch w zancznej części Europy w związku z tym do Wrocławia nie przyleciały w piątek samoloty z Frankfurtu, Monachium, Dusselforfu, Londynu i Dublina.

Rano w piątek z wrocławskich Strachowic odleciały samoloty do Monachium i Warszawy. Od 3.30 na Starchowicach czeka na pozwolenie na strat czarter do Hurghady w Egipcie.

Tak więc żadne samoloty póki co nie wylecą ani nie przylecą na wrocławskie Strachowice. Wszystko zależy od pogody ale port przygotowuje się na różne scenariusze. - Może być tak, że jeśli warunki u nas się poprawią część samolotów z delegacjami na pogrzeb prezydenckiej pary będzie nie tylko garażować ale i lądować we Wrocławiu - mówi prezes portu Dariusz Kuś.

Ryanair oficjalnie poinformował wrocławskie lotnisko, że odwołuje wszytkie zaplanowane na sobotę loty ze stolicy Dolnego Śląska.

W niedzielę w Krakowie na Wawelu pogrzeb pary prezydenckiej. Udział w ceremonii prezydentów i koronowanych głów komplikuje jednak chmura pyłu z islandzkiego wulkanu.

Swój przyjazd odwołał już premier Korei Południowej. Większość przywódców na razie wstrzymuje się z decyzją. Choć część z nich zadeklarowała już, że przyjedzie do Krakowa pociągami lub samochodami. Przyjazdu na razie nie odwołał prezydent USA.

Wielka Brytania przedłużyła do 20.00 w sobotę naszego czasu zamknięcie większej części przestrzeni powietrznej. Przywrócono ograniczenia lotów w Szkocji i Irlandii Północnej. Według brytyjczyków "najnowsze prognozy pokazują, że sytuacja przez całą sobotę będzie się pogarszała".

- Otwarcie w sobotę przestrzeni powietrznej Polski dla samolotów rejsowych jest mało prawdopodobne - poinformował rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz. - O 10.00 wydaliśmy informację o dalszym przedłużeniu zamknięcia polskiej przestrzeni powietrznej. Taki sam komunikat zamierzamy wydać o 16.00 - powiedział Hlebowicz.

Swoją przestrzeń powietrzną zamykają kolejne kraje: Ukraina i Białoruś. Brytyjskie biuro meteorologiczne prognozuje, że chmura wulkanicznego pyłu będzie się utrzymywać nad kontynentem przez całą sobotę. Swój przyjazd na niedzielne uroczystości pogrzebowe w Krakowie odwołał brytyjski następca tronu, książę Walii Karol, król Szwecji Karol XVI Gustaw, prezydenci Irlandii Macedonii , prtemier Kanady, przewodniczący parlamentu Japonii oraz delegacje Indii, Korei Południowej, Pakistanu, Egiptu, Meksyku i Nowej Zelandii. Gabinety innych przywódców wciąż wstrzymują się z ostatecznymi deklaracjami, część zapowiedziała już, że do transportu do Krakowa wykorzysta śmigłowce, kolej lub samochody.

REKLAMA

To może Cię zainteresować