Dolny Śląsk żegna ofiary katastrofy w Smoleńsku (Zobacz)

Radio RAM, kg | Utworzono: 11.04.2010, 20:17 | Zmodyfikowano: 12.04.2010, 17:20
A|A|A

(Fot. Anna Tokarska / Radio Wrocław)

(Zobacz galerię zdjęć pod tekstem).


W poniedziałek do księgi kondolencyjnej we wrocławskim ratuszu można złożyć wpis do godz. 22.00.


Z powodu tragicznej śmierci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki i innych osób w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem, JM Rektor UWr prof. Marek Bojarski zwołał nadzwyczajne, otwarte posiedzenie Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego, które odbędzie się w poniedziałek o godz. 12.00 w Auli Leopoldyńskiej.


W poniedziałek o godz. 16.00 zostanie wyłożona w Radzie Dolnośląskiej SLD Księga Kondolencyjna, natomiast o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie pożegnalne Wicemarszałka Sejmu RP Jerzego Szmajdzińskiego.

Księga Kondolencyjan i spotkanie pożegnalne odbądą się w siedzibie SLD we Wrocławiu przy ul. Matejki 6.


M.in. Świdnica pamięta o ofiarach tragedii. Od wtorku mieszkańcy będą mogli składać wpisy w księdze kondolencyjnej. Będzie ona dostępna do dnia uroczystości pogrzebowych - również w tym dniu - w Galerii Fotografii w świdnickim rynku w godz. 9.00-19.00.


Na wtorek 13 kwietnia na godz. 11.30 zaplanowano w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu okolicznościową sesję Rady Miejskiej, po której, o godz. 12.00, w Bazylice odbędzie się msza św. w intencji Ofiar Katastrofy.

Księga kondolencyjna zostanie wyłożona w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Strzegomiu w poniedziałek o godz. 13.00.


We wtorek pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku Słowackiego we Wrocławiu wojewoda Rafał Jurkowlaniec zasadzi Dąb Pamięci w hołdzie ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Będzie to symboliczna mogiła 96 osób. Wystawiona zostanie także Księga Kondolencyjna, do której będą mogli wpisać się wszyscy biorący udział w ceremonii. Po zakończeniu uroczystości księga będzie dostępna dla wszystkich Dolnoślązaków w Sali Kolumnowej urzędu wojewódzkiego.


13 kwietnia (wtorek) odbędą się we Wrocławiu uroczystości poświęcone 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Obchody rozpoczną się o godzinie 10.00 uroczystą Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej Kościoła Garnizonowego, w której udział wezmą przedstawiciele władz województwa, miasta Wrocławia, służb mundurowych, kombatantów oraz uczniowie wrocławskich szkół i harcerze. Uroczystości w kościele będzie celebrował ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz.

Druga część obchodów rozpocznie się o godz.11.30 pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Parku Juliusza Słowackiego. Program uroczystości przewiduje modlitwę ekumeniczną, apel poległych, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem. Głos zabiorą Przedstawiciele Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej, Wojewoda Dolnośląski oraz zaproszeni goście. Zasadzony zostanie również Dąb Pamięci, upamiętniający zamordowanego w Charkowie mjr Henryka Kamińskiego. Dąb zasadzi wnuk mjr Kamińskiego, Pan Henryk Kamiński oraz Wojewoda Dolnośląski i Dolnośląski Kurator Oświaty, którzy objęli patronat nad projektem edukacyjnym "Katyń. ocalić od zapomnienia".


Kolejne rady miejskie organizują sesje nadzwyczajne, na Dolnym Śląsku wystawiane są też kolejne księgi kondolencyjne. Ofiary katastrofy uczczą we wtorek samorządowcy z Dzierżoniowa. Księga jest tam wystawiona w ratuszu.


W Bielawie mieszkańcy mogą się wpisywać do księgi w Urzędzie Stanu Cywilnego.


Pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem uczczą w poniedziałek także wrocławscy studenci. O godzinie 19.00 w kościele rektoralnym Św. Macieja na placu Nankiera odbędzie się Msza Święta z udziałem żaków i pracowników uczelni. Po uroczystości wszyscy przejdą pod Pomnik Ofiar Katynia do Parku Słowackiego. Tam zapalą znicze i zatrzymają się, oddając hołd ofiarom.

 


14 kwietnia 2010 r. (środa) o godz. 16.15 w sali 226 Urzędu Miasta w Legnicy (Plac Słowiański 8) odbędzie się LI nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Legnicy.

REKLAMA

To może Cię zainteresować