A | A | A

Domy inne niż zwykłe (Zobacz i Posłuchaj)

Utworzono: 2010-03-23 07:36 , Zmodyfikowano: 2010-03-23 21:50
Wrocławskie domy - w większości podobne do innych ale... są też takie, obok których trudno przejść obojętnie.
Kamil Zaremba i jego dom na wodzie
(Fot. Elzbieta Osowicz)

Kilka z nich odwiedziła Elżbieta Osowicz z Radia Wrocław.

220 metrów kawdratowych, zielony trawnik na dachu, wielke okna od sufitu po podłogę i to wszystko pływa. Tak będzie wyglądał pierwszy w Polsce dom na wodzie, który powstaje we Wrocławiu. - Prawo budowlane nie przewiduje takich rozwiązań, stąd rozmowy w sprawie niezbędnych pozwoleń trwały kilka lat - tłumaczy właściciel Kamil Zaremba. Głośny pomysł na dom na wodzie nie utonął jednak w gąszczu przeszkód. Wreszcie po pięciu latach od kiedy o tym usłyszeliśmy na Odrze we Wrocławiu ruszyła budowa. Ostatecznie - po wieloletnich rozmowach z urzędnikami - właściciel wykorzystał prawo wodne - ma koło ratunkowe, kapoki i buduje. (Posłuchaj):

(TU znajdziesz dziennik budowy domu na wodzie)

We Wrocławiu można natknąć się też na inne interesujące konstrukcje.

Od połowy lat 70. zainteresowanie przechodniów budzą domy w kształcie spodków - podobne do tych na Śnieżce. Teraz nie należy już do szczytu marzeń ale kiedyś mieszkali w nim artystyści wrocławskich scen. Swoje "M" mieli tam Bogusław Linda i Krzysztof Globisz.

Lokatorzy okrągłego budynku przy Wyścigowej mają już dość ciekawskich - nikogo nie wpuszczają do środka. Chociaż Pani Maria zgodziła się na rozmowę o budynku, który przypomina spodki na Śnieżce - nie przez przypadek - konstruktor jest ten sam Witold Lipiński. (Posłuchaj):

Na Swojczycach stoi dom, którego elewcja jest zbudowana z dziecięcych zabawek. A na Krzykach w dzielnicy willowej stoi dom przypominający pudełko zapałek. Mały, niepozorny, wciśnięty między zabytkowe posesje wzbudza ciekawość przechodniów. Projektant Roman Rutkowski zbudował go dla siebie - postawił na funkcjonalność, prostotę i oszczędność. (Posłuchaj):

W latach 60-tych niewątpliwą awangardą był dom na linach przy ulicy Kościuszki. Budynek nazywany początkowo wisielcem potem trzonolinowcem wzbudzał i wzbudza nadal zainteresowanie przechodniów - opinie są podzielone(Posłuchaj):

ZDJĘCIA
pokaż wszystkie +
ukryj część -
DŹWIĘKI
Dom spodek/Nagranie Radia Wrocław
Dom na wodzie/nagranie Radia Wrocław
Dom linowiec/nagranie Radia Wrocław
Dom jak pudełko/nagranie Radia Wrocław
WASZE KOMENTARZE ()

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio RAM nie odpowiada za treść komentarzy.
Teraz na antenie
Jan Pelczar
Życie Wrocławia
NEWSLETTER RADIA RAM
Dodaj swój adres, aby otrzymywać newsletter