Piękna, tajemnicza, zdystansowana - Sade (Posłuchaj)

Wojciech Jakubowski | Utworzono: 16.01.2010, 09:40 | Zmodyfikowano: 17.01.2010, 10:06
A|A|A

Wojciech Jakubowski

Z ogłoszeniem tej znakomitej dla fanów informacji zwlekano bardzo długo, jednak w pewnym momencie nie można już było tego faktu utrzymać w tajemnicy.

Przyczynili się do tego po części koledzy po fachu, którzy wielokrotnie mijając Sade na korytarzach jednego z londyńskich studiów nagraniowych domyślali się powodów jej częstych tam wizyt i nie omieszkali podzielić się tymi rewelacjami z prasą - oczywiście tak na ucho, nieoficjalnie.

I w ten sposób wieść, tzw. "drogą pantoflową", szybko się rozeszła i wydawca wokalistki mógł dementować już tylko nieprawdziwe daty premiery krążka, które krążyły w internecie, nie negował za to faktu, że trwają właśnie prace nad pierwszym od 10 lat albumem.

Materiał zatytułowany "Soldier Of Love" ukaże się 8 lutego. Singiel z nagraniem tytułowym jest z nami już od kilku tygodni a w ostatnich dniach swoją premierę miał teledysk do piosenki. Z tych pierwszych dźwięków możemy się domyślać, że rewolucji nie będzie i że Sade zaprezentuje się nam taką jaką ją doskonale znamy. W ciągu trwającej 26 lat kariery zdążyła nas przyzwyczaić do swego niezmiennego, charakterystycznego brzmienia.

Zadebiutowała albumem "Diamond Life", który od razu stał się wielkim hitem. Po obu stronach oceanu sprzedano ponad 6 mln. Sztuk, co wówczas było najlepszym wynikiem debiutującej brytyjskiej wokalistki w historii. Sade od samego początku zachwycała delikatnym, zmysłowym, jedynym w swoim rodzaju głosem, którym snuła delikatne popowe ballady, głównie o miłości. Praktycznie każdy jej album, nie wyłączając debiutu, zawierał liczne muzyczne perełki, które potem stawały się światowymi hitami. Przez te wszystkie lata, mimo wciąż zmieniających się mód i trendów, Sade pozostawała taka sama, a gładkie, spokojne brzmienie jej płyt, nie wykraczało poza wypracowany przez lata charakterystyczny styl. Ewoluowały jedynie jej teksty, i to też nieznacznie, które raz napawały optymizmem, by na krążku kolejnym dotykać przenikliwym smutkiem. Czy to efekt osobistych doświadczeń? Trudno powiedzieć bo tak naprawdę niewiele wiemy na temat życia prywatnego obchodzącej dziś swoje urodziny wokalistki. Od lat umiejętnie udaje jej się skupić uwagę tylko i wyłącznie na swojej muzyce. Tajemnicza zdystansowana i z pięknym dorobkiem - taka właśnie jest Sade.

 Muzyka dzień po dniu (Posłuchaj):

REKLAMA
Dźwięki

To może Cię zainteresować